Tensionet në KZAZ-të, Qeveria shkrin policitë bashkiake

19/06/2019 - 14:50

Qeveria ka vendosur që të shkrijë disa nga policitë bashkiake në bashki që drejtohen nga Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim. Vendimi është bërë i ditur nga Sandër Lleshaj, ministër i Brendshëm, i cili akuzoi policitë bashkiake se kanë dalë kundër misionit të tyre dhe janë kthyer në rrezik publik.

“Qeveria do të marrë masa të menjëhershme që në pajtim me ligjin të shkrijë disa struktura të policisë bashkiake, që janë shndërruar në rrezik publik. Askush nuk do të tolerohet”, u shpreh Lleshaj në konferencë.

Sa i përket përplasjeve në shumë KZAZ në mbarë vendin, Lleshaj paralajmëroi se protestuesit do të ndëshkohen me të gjithë forcën e ligjit.

“Policia po provokohet dhe po sulmohet në mënyrë të organizuar, po përgjigjet dhe do të përbgjigjet me vendosmëri deri në fund. Kryesisht punonjës bashkish po gabojnë rëndë duke u përdorur si mish për top nga drejtuesit e bashkive dhe udhëheqësit dritë shkurtër të këtyre të fundit në Tiranë. I bëj thirrje të mos kryejnë krime elektorale të dënueshme nga kodi penal”, tha Lleshaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtoria e Burgjeve i ka miratuar lejen Kostandin Xhuvanit për të marrë pjesë në ceremoninë e lamtumirës së babait të tij, Gjergj Xhuvan

Shqiptari Petrit Likaj ka pranuar vrasjen e vajzës së tij 20-vjeçare, Sabrinës, ngjarje e ndodhur në muajin korrik në qytetin Adelaide në

Ambasada e Shteteve të  Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar një video, ku tregon mënyrën se si do të funksionojë Struktura e Pos

Mbi 139 mijë udhëtarë me afro 34 mijë autovetura kanë shfrytëzuar tragetet e linjës nga porti i Durrësit gjatë periudhës 1 - 15 gusht 201

Sipas MeteoAlb, orët e paradites mbeten në ndikimin e motit të kthjellët në të gjithë vendin, përjashtuar zonat veriore ku do të ketë vra

Dhuna ndaj turistëve spanjollë dhe video me pamje si në filmat aksion ku pronari i lokalit “Panorma” në Porto Palermo, Mihal Kokëdhima ka

Është liruar nga burgu kreu i FRPD-së, Arvit Bushati, pasi dhjetëra mbështetës të Partisë Demokratike protestuan para komisariatit të pol

Nëse mendoni se i nxehti ekstrem kaloi, gaboheni! Kjo javë do të rikthejë temperaturat përvëluese.

Dy turistet e humbura në Alpet shqiptare janë gjetur.

Eugenio Galdón është spanjolli që pa tmerr me sy teksa kishte zgjedhur të vizitonte Porto Palermon në Shqipëri dhe fati e përballi me Mih