Tensioni në Jalë/ Çfarë tha banori që e paralajmëroi "luftën" me shtetin (VIDEO+FOTO)

18/09/2018 - 12:41

Barba Bala, një prej banorëvë autoktonë të Himarës, që së bashku me 4 djemtë e tij u zhvendosën nga Himara në Jalë në 1990-n, në një intervistë për gazetaren tonë pak ditë më parë, paralajmëroi “luftë” me institucionet për shkak se duan t’iu tjetërsojnë pronat.

Dhe në fakt, duket se ‘lufta’ ka nisur, pasi mëngjesin e kësaj të marte, aksioni i IKMT-së në zonën e Jalës për prishjen e disa ndërtimeve të cilat pretendohet se janë pa leje dhe në tokë shtetërore, është shoqëruar me tensione dhe konfrontime.

Barba Bala tha se në vitin 2016 ushtria shqiptare, Ministria e Mbrojtjes ka bërë një gjyq tërësisht fiktiv, ku ka marrë rreth 25 mijë metra katrorë pronë, në të cilën kanë ndërtuar 9 familje të Himarës, midis tyre edhe vetë Barba.

Ai thotë që gjyqi është zhvilluar sikur aty nuk ka asnjë ndërtesë, por është pyll, dhe nuk ekzisotn asnjë pronë.

Ministria e Mbrojtjes kërkon të marrë sipërfaqen prej 43 mijë metrash katrorë, së bashku me Shtëpinë e Pushimit të Ushtarakëve, për t’ia dhënë sipas banorëve, dikujt që është afër me qeverinë.

Barba Bala vuri në dispozicion për gazetaren e “DurrësLajm” edhe disa dokumente për çështjen në fjalë.

Gjatë aksionit që ka nisur sot, pritet që rreth 10 objekte të prishen nga IKMT, ndërsa të gjithë banorët shprehen se janë me dokumente dhe po i nxjerrin me dhunë nga banesat e tyre.

Ndjekim prononcimin e Barbës dhënë për gazetaren e “DurrësLajm”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pjesë e përgjimeve të prokurorisë lidhur me operacionin “VOL-VO 4”, ishte dhe ish-kreu i Bandës së Durrësit Lulzim Berisha.

Dosja hetimore e mega-operacionit ‘Vol-Vo 4’, ku u goditën 4 grupe kriminale në 12 qarqe të vendit si dhe u arrestuan 27 persona për vepr

Në Shqipëri, policia tha se po vazhdon operacionet kundër grupeve kriminale dhe shkelësve të ligjit.

Titullarët e Arsimit nuk tërhiqen nga vendimi që kanë marrë, pavarësisht kërkesave të nxënësve dhe të prindërve të tyre.

Bizneset e deklaruara si pasive në tatime, por që në të vërtetë vazhdojnë aktivitetin do të kalojnë në vlerësim tatimor nga zyra.

Pas publikimit të përgjimeve dhe hetimeve të mega-operacionit me 44 urdhër arreste nga ku rezultoi se 4 grupe kriminale e familje të shtr

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka reaguar pas publikimit të të dhënave për operacionin “Ndëshkimi i të fortëve” të nisur që prej 20 s

Nëse ende nuk është ende në duart e policisë, Klemend Balili, bosi i drogës që i ka bërë bisht kërkimeve për më shumë se një vit e gjysmë

Ndëshkimi i të fortëve është një tjetër operacion i shrirë në vend që prej shtatorit nga policia e Shtetit, me urdhër të vetë Kryeministr

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka dhënë parashikimin e motit për 24 orët në vijim, duke paraqitur dhe të dhënat