Tensioni në Jalë/ Çfarë tha banori që e paralajmëroi "luftën" me shtetin (VIDEO+FOTO)

18/09/2018 - 12:41

Barba Bala, një prej banorëvë autoktonë të Himarës, që së bashku me 4 djemtë e tij u zhvendosën nga Himara në Jalë në 1990-n, në një intervistë për gazetaren tonë pak ditë më parë, paralajmëroi “luftë” me institucionet për shkak se duan t’iu tjetërsojnë pronat.

Dhe në fakt, duket se ‘lufta’ ka nisur, pasi mëngjesin e kësaj të marte, aksioni i IKMT-së në zonën e Jalës për prishjen e disa ndërtimeve të cilat pretendohet se janë pa leje dhe në tokë shtetërore, është shoqëruar me tensione dhe konfrontime.

Barba Bala tha se në vitin 2016 ushtria shqiptare, Ministria e Mbrojtjes ka bërë një gjyq tërësisht fiktiv, ku ka marrë rreth 25 mijë metra katrorë pronë, në të cilën kanë ndërtuar 9 familje të Himarës, midis tyre edhe vetë Barba.

Ai thotë që gjyqi është zhvilluar sikur aty nuk ka asnjë ndërtesë, por është pyll, dhe nuk ekzisotn asnjë pronë.

Ministria e Mbrojtjes kërkon të marrë sipërfaqen prej 43 mijë metrash katrorë, së bashku me Shtëpinë e Pushimit të Ushtarakëve, për t’ia dhënë sipas banorëve, dikujt që është afër me qeverinë.

Barba Bala vuri në dispozicion për gazetaren e “DurrësLajm” edhe disa dokumente për çështjen në fjalë.

Gjatë aksionit që ka nisur sot, pritet që rreth 10 objekte të prishen nga IKMT, ndërsa të gjithë banorët shprehen se janë me dokumente dhe po i nxjerrin me dhunë nga banesat e tyre.

Ndjekim prononcimin e Barbës dhënë për gazetaren e “DurrësLajm”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekipi drejtues i UK Durrës kryesuar nga administratori Spartak Kovaçi priti sot në një takim zyrtar ekipin drejtues të sektorit të ujit,

Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca, ka reaguar në lidhje me progres raportin e Këshillit të Evropës, që bëri me dije se Shqipëria

Për shkak të punimeve në rrjet, ditën e enjte disa zona në kryeqytet do të mbeten pa energji elektrike.

Në kuadër të sezonit turistik 2019, Prefekti i Qarkut Durrës Roland Nasto ka zhvilluar mëngjesin e sotëm takim me të gjithë përfaqësuesit

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto, së bashku me kreun e Policisë Bashkiake Vasip Çopa kanë inspektuar në terren zbatimin e planit të

Lajme të këqija vijnë nga Luksemburgu për negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Tre ditë para protestës së opozitës, ambasada amerikane në Tiranë i ka bërë thirrje të gjithë shtetasve të saj që ndodhen në Shqipëri të

Studimet sizmiologjike e mjedisore, të bëra nga firma ndërtuese për zbatimin e projektit të lejes ndërtimore të 4 objekteve 5-katëshe në

Ndërtimi i katër pallateve në zonën e Kodër Vilës në Durrës, ka sjellë edhe përplasjen e radhës midis specialistëve të fushës dhe bashkis

Valbona Sakollari, kandidatja e Bindjes Demokratike për bashkinë e Durrësit vjen me një program elektoral që synon të përmirësojë kushtet