Tërmet në Durrës, dy lëkundje brenda pak orësh

22/04/2019 - 18:28

Departamenti i Sizmologjisë i Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit i Universitetit Politeknik publik të Tiranës, njofton se të hënën, më 22 prill 2019, në orën 14:07:28, ka regjistruar një tërmet M=3.2.

Ngjarja tektonike është lokalizuar në koordinatat 41.49° V, 19.51° L, në det afër bregut të detit Adriatik në Gjirin e Lalzit, me epiqendër në thellësinë 6,2 kilometra.

Lëkundjet e mëdha u ndien përballë kanalit shkarkues të hidrovorit, pranë rezorteve turistike, hoteleve dhe vilave luksoze.

Ndërkohë, të dielën, më 21 prill 2019, ora: 22:38:32, ka ndodhur një tjetër tërmet me M=2.8, në Ishëm, në koordinatat 41.55° V, 19.61° L, në thellësinë 8 km.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot të kthjellët.

Situatë dramatike me mbeturinat urbane në zonën e ish-Kënetës, më saktësisht në rrugën “Gjelbërimi”.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka zhvilluar një mbledhje të jashtëzakonshme me mjete të komunikimit elektronik ku janë miratuar dy vendime

Prezenca e OSBE-së rrëzon projektin e opozitës parlamentare për ndryshim të Kushtetutës, ku kërkohet rishikimi i sistemin zgjedhor në ven

Gjatë muajve të pandemisë Covid-19, porti i Durrësit nuk e ka ndalur punën për asnjë moment, por efektet e krizës janë ndjerë, në sektorë

Temperaturat e larta dhe era e fortë në zonën e plazhit duket se kanë favorizuar një vatër zjarri pranë rrethrrotullimit tek Ura e Dajlan

Pas lajmit të dhënë nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, se do të rritet numri i testeve të koronavirusit në vend ka reaguar

Këshilli Bashkiak Durrës do të miratojë pasditen e sotme një listë me 7 pallate 5-katëshe në rajonet nr.4 dhe nr.5, për të cilat Institut

Meteorologia Adiola Bami nga Meteoalb, duke folur në lidhje me parashikimin e motit për këtë javë si dhe për muajin korrik, tha se duke n

Policia e Shtetit ofron shpërblim 10 mijë euro për këdo që jep informacion për vendndodhjen e Talo Çelës, i shumëkërkuar nga autoritetet