Tërmeti, dosja e parë në gjykatë/ Bashkoi dy apartamentet, i bëri furrë buke dhe parukeri në katin e parë të pallatit

07/08/2020 - 20:46

Deri ne datën 26 nëntor 2019 kur gjatë tërmetit që u mori jetën 51 qytetarëve dhe u shpallën te pabanueshëm qindra objekte, kjo godinë ishte një furre e cila furnizonte me bukë banorët e Vorës.

Për shkak te ndërhyrjeve të paligjshme dhe shembjeve te mureve te brendshme, bashkimi i dy apartamenteve. Pronari i saj ka përfunduar i pandehur ne gjykatën e Tiranës si i pari i pandehur ne vazhdën e disa dosjeve te hapura ne disa qytete, si ne Durrës, Tiranë dhe Kruje.

Naim Shehi do te përballet me Gjykatën e Tiranës për veprën e ndërtimit te paligjshëm, pasi sipas prokurorisë ai ka ndërhyrë ne katin e parë, çka ka sjellë dëmtimin e pallatit, i cili tashmë është i pabanueshëm.

Kjo derë e hapur jashtë strukturës te pallatit qe ka mundësuar çeljen e një biznesi parukeri është konsideruar gjithashtu ndërtim i paligjshëm.

Por ndërkohë për ndërtuesin Asqeri Xhanari dhe Luan Beta, ish shef i urbanistikës në bashkinë Vorë. Prokuroria kërkon pushimin e hetimeve, ashtu sic pritet te kërkohet edhe për te dyshuar te tjerë referuar ekspertizës ndaj disa shkollave dhe bizneseve te dëmtuara.

Në qytetin e Vorës janë shpallur te pabanueshëm 14 pallate, ndërsa për disa te tjerë hetimet janë veçuar dhe po vazhdojnë edhe për punonjës të urbanistikës.

Por banorët që pas tërmetit vazhdojnë te jetojnë me qira shfaqen te pa interesuar për hetimin.

“Te paktën te vazhdojnë me prishjen e objekteve se kush është i pafajshëm do dalë e kush fajtor, por të paktën te nisin me prishjen”.

Prokuroria e Tiranës vendosi nën hetim 30 persona pas tërmetit, por nisur nga gjendja e Covid-it përgjigjet e ekspertëve te ndërtimit u vonuan dhe ndaj dosjet u veçuan, kurse afatet e hetimit u zgjatën. Sipas burimeve te TCH, edhe ne Durrës qe ishte vatra e këtij tërmeti pritet te mbyllen dosjet e para me te akuzuar dhe bëhet fjalë për shembjen e ndërtesave ku humbën jetën qytetarë./TCH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vendi ynë mbetet në mbizotërimin e kthjellimeve të pakta dhe vranësirave të shpeshta të cilat do të sjellin reshje shiu në ultësirën Perë

Gjykata e Lartë ka kaluar për gjykim dosjen penale ndaj ish- ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të policisë së Vlorë

Ditën e sotme ka ndërruar jetë mësuesi dhe inxhinieri i njohur Bashkim Sefa.

Policia italiane ka zhvilluar një megaoperacion dhe ka vënë në pranga një grup shumë të madh personash si të përfshirë në grupin mafioz i

Gjykata Kushtetuese do të kalojë për shqyrtim kërkesën e drejtuar nga Presidenti Ilir Meta, në lidhje me paligjshmërinë e shembjes së Tea

Ambasada gjermane në Tiranë, me anë të një lajmërimi për mediat, bën me dije se nga data 24 janar 2021, të gjithë ata persona që duan të

Policia e Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë ndëshkuar me masë administrative 462 shtetas, pasi nuk zbatuan masat anticovid

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 3314 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 739 qytet

Sipas llogaritjeve të IGJEUM, përgjatë datave 23 deri më 26 janar priten reshje intensive, të cilat do të jenë më të përqendruara në veri

Prokuroria e Posaçme kundër krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka zgjatur me tre muaj pezullimin nga detyra të Artan Shkëmbit, zv.drej