Tërmeti i shkatërroi shtëpinë, Arta Marku çdo ditë vajtje-ardhje nga Shkodra

06/12/2019 - 10:50

Ish-prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku është një ndër shqiptarët e shumtë që është prekur nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Sipas "BalkanWeb", banesa ku jetonte Marku, pranë rrugës "Siri Kodra" në Tiranë është klasifikuar nga ekspertët e pabanueshme për shkak të dëmeve të shumta, dhe kjo ka bërë që pas 26 nëntorit, ajo të përshkojë çdo ditë rrugën Tiranë-Shkodër dhe anasjelltas për qenë në detyrë.

Marku i dorëzoi sot detyrën Prokurorit të Ri të Përgjithshëm Olsian Çela dhe do të ushtrojë detyrën si prokurore pranë Gjykatës së Shkodrës.

Ish-prokurorja u zgjodh si anëtare, por ajo s’mund të vijojë të jetë anëtare e KED, përderisa Kuvendi votoi si prokuror të Përgjithshëm Olsian Celën.

Ajo listohej për shkak të funksionit, por për momentin sipas ligjit duhet të kthehet në Shkodër, aty ku ka emërimin, nëse KLP, nuk e emëron në ndonjë detyrë tjetër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një zjarr i madh ka përshirë zonën pyjore në Çardhak të Devollit.

Përfaqësuesit e komisionit të Venecias do të mbërrijnë në Shqipëri më datat 13-14 shkurt.

Në vetëm një vit ekzistencë, Century 21 EON, që operon në Durrës ka arritur rezultate impresionuese.

Urdhëri i dëbimit i nxjerrë nga autoritetet shqiptare ndaj shtetasit turk Harun Çelik, ngre dyshime të forta se atij ju mohua hapur e dre

Të tjera detaje zbulohen rreth arrestimit të 18-vjeçarit, D.M., banues në Durrës i cili akuzohet se ka abuzuar seksualisht me një 16 vjeç

Sot shënohen 9 vite nga vrasja e 4 protestuesve në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit" dhe ashtu si në çdo përvjetor, familjarë, të afërm të

Viti 2019 ka shënuar një rritje rekord të temperaturave në të gjithë botën.

Faruk Baybasin, i konsideruar si ‘Escobari’ turk doli sot pranë trupit gjykues në Tiranë në limite të afatit të masës së sigurisë vendosu

Çështja e Emiliano Shullazit, Gilmando Danit, Endri Qyqes dhe të pandehurve të tjerë vazhdon të shkaktojë diskutime.

Mbrëmjen e së hënës në zonën e Astirit në Tiranë, mbeti i vrarë në një atentat Vilson Tafçiu.