Tërmeti u pasua nga 320 pasgoditje

22/09/2019 - 16:09

Prej pasdites së të shtunës, në vendin tonë janë regjistruar mbi 300 pasgoditje. Sipas sizmiologut, Rrapo Ormëni, vetëm gjatë së dielës në vend janë regjistruar 100 lëkundje.

“Mbi 320 pasgoditje, vetëm të dielën janë regjistruar 103 pasgoditje dhe pasgoditja më e madhe ka qenë me magnitudë 4.9 të shkallës rihter, ose intensitet me epiqendër rreth 6 ballë dhe ajo ka qenë në orën 00:07, pas mesit të natës ka pasur pasgoditje të tjera të cilat kanë qenë me magnituda të vogla, nga të cilat më e konsiderueshmja ka qenë ajo e orës 09:05 me magnitudë 3.6 të shkallës riter.”

Specialistët e institutit të Sizmologjisë thonë se qytetarët nuk duhet të kenë panik, pasi pasgoditje të tilla mund të vijojnë për disa ditë.

“Në këtë rast kemi të bëjmë me një tërmet të lartë dhe pasgodtjet do të kenë një magnitudë të konsiderueshme. Kuptohet që në këtë rast pasgoditjet do të vijojnë me ditë të tëra dhe nuk duhet të ketë panik, pasi energjia e tyre është pa rrezik, pasi rreziku kryesor ka qenë goditja kryesore dhe pasgoditja e parë.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Seanca  gjyqësore në Gjykatën e Tiranës është shtyrë për në datën 4 qershor ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku.

Ka rezultuar negativ tamponi i parë i punonjëses së Kadastrës në Durrës, familjarët e së cilës janë të infektuar me Covid-19.

Sinoptikania Adiola Bani, tha se gjysma e parë e muajit qershor do të jetë e freskët dhe me reshje shiu.

Me rastin e 1 qershorit, kryebashkiakja e Durrësit ka vizituar sot kopshtin “7 Marsi” dhe çerdhen nr. 4 në Shkozet.

Qindra qytetarë me automjetet e tyre i janë drejtuar Kosovës duke shfrytëzuar hapjen e kufijve pas një periudhe izolimi më shumë se 2 muj

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar lidhur me lajmin e publikuar në media se një 76-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin infektiv në Tira

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 24 orët e fundit janë konfirmuar 6 raste të reja me covid-19.

Familjarët e nje punonjëseje të Kadastrës në Durrës kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

I biri i rojës së shkollës në Babrru, Abas Dokut që abuzoi seksualisht me një 15-vjecare, nxënëse në shkollën ku ai kishte qënë roje, fle

Durrësi dhe disa zona të tij duke nisur nga ora 09:00 e këtij mëngjesi deri në 13:00, do të kenë kufizime të energjisë elektrike për 3 di