Thaçi akuza të forta Berishës: Nuk e ka dashur asnjëherë pavarësinë e Kosovës

20/05/2019 - 22:33

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ftuar në studion e emisionit “Open” të gazetares Eni Vasili, ka vijuar me akuzat ndaj ish-kryeministrit të Shqipërisë Sali Berisha.

Ai e konsideroi atë si një gërmadhë dhe fosil politik, ndërsa shtoi: “Unë nuk dëshiroj që të përfshihem në debate të politikës elektorale duke marrë parasysh në çështjen e Kosovës. Ajo që dua të them që roli i Shqipërisë për Kosovën ka qënë jetik. Sa i përket Sali Ram Berishës, ndjej shumë keqardhje kur e shoh në këtë gjendje dhe në këtë fund politik. Nuk do t’ja dëshiroja një përfundim të tillë”.

Thaçi hodhi një akuzë të fortë ndaj Berishës, ku tha se ai nuk e ka dashur asnjëherë pavarësinë e Kosovës.

“Sali Ram Berisha që kur e kam njohur ka qenë për një autonomi kulturore të Kosovës nën Serbinë. Ai nuk e ka dashur pavarësinë e Kosovës. Ai ka qenë një argat i Millosheviçit. Ai e ka quajtur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, si organizatë terroriste”,tha Presidenti i Kosovës.

Po ashtu ai u shpreh se Berishën e ka ndihmuar edhe në fushatë elektorale, për çka tha se nuk pendohet. Sipas tij kishte ardhur për të inauguruar tunelin e Kalimashit, por përfundoi në një miting elektoral. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreth 100 banorë të Durrësit kanë qëndruar në çadrat e vendosura të stadiumit “Niko Dovana”, deri rreth 01:00 të mëngjesit të sotëm.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga altnernime kthjellimesh dhe vranësirash.

Pas tërmetit që ra mbrëmjen e së dielës në orën 22:08 dhe alarmit të rremë që u përhap për një tërmet të fuqishëm pasardhës, çka bëri që

Një tërmet i rënë rreth orës 22:08 ka rikthyer edhe një herë frikën tek qytetarët.

Ministria e Mbrojtjes u bën apel të gjithë qytetarëve që të mos mashtrohen nga lajmi që po qarkullon në disa portale, të cilat shkruajnë

Pasojat që la tërmeti i një dite më parë në Durrës, janë të shumta në disa banesa e pallate.

Të tjera lëkundje të forta sizmike janë ndier në Durrës.

Lëkundjet janë ndjerë rreth orës 22:08.