Thirrja e Zyrës së Mbrojtjes së Konsumatorit për qytetarët dhe institucionet e Durrësit (VIDEO)

26/09/2018 - 17:25

Pjekja para kohe e fruta-perimeve dhe zarzavateve, përdorimi i pesticideve pa kontroll, i hormoneve etj është ndër shqetësimet kryesore të konsumatorit.

Zyra për Mbrojtjen e Konsumatorit në Durrës, ka reaguar ndaj shqetësimit të shumë qytetarëve për sigurinë ushqimore. Ersida Teliti deklaroi se është një zinxhir i madh i hallkave të shtetit së bashku me tregtarët dhe fermerët, që duhet të marrin masa konkrete.

Në të gjithë markatën nuk ka asnjë produkt me etiketë, për vendin e origjinës së produkteve, kushtet e ruajtjes, afatet e skadencës, etj. Tregtarët thonë se kur e blejnë tek tregu i shumicës interesohen nga cili rreth i vendit vjen rrushi, domatja, e shumë produktet të tjera.

Për zyrën e mbrojtes së konsumatorit, produkte të sigurta për tu ushqyer nuk ka. Madje nuk mund të thuhet as për frutat e stinës sepse janë pjekur para kohe siç është rasti i shegës.

"AKU kontrollet i ka me aksione për produktet e bulmetit ndërsa mjetet për të matur e kontrolluar nivelin e pesticideve dhe nitrateve që përdoren për pjekjen para kohe të produkteve ushqimorë, mungojnë," pohoi shefja e Zyrës së Mbrojtjes së Konsumatorit. 

Pjepri ka rezultuar këtë sezon veror si fruti me më shumë pesticide gati 20 herë më shumë se norma e lejuar.

Ndjekim deklaratën e Ersida Telitit nga Zyra për Mbrojtjen e Konsumatorit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama takoi në selinë e PS-së, shefen e Misionit të ODIHR, Adry Glover.

Kryeministri Edi Rama pritet të vijë sot në Durrës për të zhvilluar takimin përmbyllës të fushatës elektorale për bashkinë e qytetit breg

Plazhi ka nisur, por një sërë kërkesash të reja të vendosura nga Ministria e Mjedisit, që kanë të bëjnë me krijimin e hartave të reja për

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka takuar ditën e sotme kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian D

Kolegji Zgjedhor shqyrton sot kërkesën e Idajet Beqirit, kreut të Partisë Uniteti Kombëtar i cili kërkon shfuqizimin e vendimit të KQZ, i

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Drejtori i Hekurudhave në Durrës, Ani Dyrmishi është thirrur Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dosjen “339”, një pjesë e përgjimeve të s

Drejtori i burgut të Reçit, Gëzim Selimi është dorëhequr nga posti ditën e sotme.

Mbytet një pushues i moshës rreth 60 vjeç pranë Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme në Durrës.

Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë ka reaguar ashpër lidhur me takimet e fundit elektorale të socialistëve, të zhvilluara brenda amb