"Ti je një ambasador i paqes në botën e mbushur me urrejtje!" Në kujtim të të riut nga Durrësi vendoset pllaka përkujtimore në portin e Barit

16/10/2020 - 19:36

Një pllakë përkujtimore është vendosur sot në portin e Barit, Itali kushtuar të riut nga Durrësi Florian Mesuti, i cili u vra më 26 gusht 2014, ndërsa po tentonte të mbronte një nënë dhe djalin e saj nga sulmi i një grupi djemsh në lagjen Libertà.

Në ceremoninë e organizuar nga autoritetet barese merrnin pjesë nënkryetari i bashkisë Durrës, Florian Tahiri dhe prefekti i qarkut, Roland Nasto. Gjithashtu, të pranishëm ishin edhe konsullja e përgjithshme e Shqipërisë në Bari, Gentiana Mburimi dhe presidenti i autoritetit portual Ugo Patroni Griffi, raportojnë mediet lokale.

Teksti i pllakës, i hartuar nga kinoregjisori i shquar shqiptar Piro Milkani, është përkthyer në italisht nga Alma Hado, profesore e studimeve italiane: pllaka eshte në dy gjuhë (shqip dhe Italisht) për të kujtuar lidhjen e thellë midis popullit shqiptar dhe qytetit të Barit në një vend zbarkimi dhe nisjeje midis dy brigjeve të Adriatikut.

Në pllakë shkruhet:

Nuk gjen dot fjalë për gjestin tënd të dashurisë për jetën, duke mbrojtur të pambrojturit dhe të dobëtit. Ti je tashmë një ambasador i paqes në këtë botë të mbushur me urrejtje, intolerancë dhe absurditet.

Bekuar qofshin prindërit që të vunë këtë emër të bukur, Florian! Ti je një Flori i çmuar me gjestin tënd sublim.

Ndërsa kryebashkiaku Decaro shpjegoi gjatë ceremonisë se “pllaka përkujtimore u vendos në portin e Barit, pasi këtu Flori ka zbritur për herë të parë në qytet. Këtu, në këtë bankinë, ku kanë zbarkuar ëndërrat dhe këmbët e mijëra të rinjve si Flori, ne duam të lëmë një gjurmë humaniteti. Detit, të njëjtit det që solli Florin në tokën tonë, të njëjtit det që për shekuj ka shënuar fatin e qytetit tonë, ne i besojmë kujtimin e kësaj viktime të re, që humbi jetën prej dorës së mafias”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë mbrëmjes të kësaj të hëne kanë mbetur pa energji elektrike zona e Alliasit, një pjesë e rrugës “Myslym Keta” dhe ish-Kinostudio.

Shqipëria duhet të ndryshojë protokollet shëndetësore për personat e karantinuar.

Pas përfundimit të 2 loteve të para kanë filluar punimet në lotin 3 të segmentit rrugor “Ndërtim rruga Porto-Romano  - Durrës”, ku aktual

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të vijojë ditën e nesërme aksionin për shembjen e banesave në zonën e Unazës së Re, në

Defekt teknik pësoi sot një avion i kompanisë Wizz Air. Për pasojë fluturimi me destinacion Venecian është shtyrë me disa orë, ndërkohë q

Ambasada amerikane në Tiranë jep një udhëzim të rëndësishëm për qytetarët që duan të aplikojnë për Lotarinë Amerikane.

Që nga ora 13:45 e kësaj të hëne, dhjetëra pasagjerë të linjës Rinas - Venecia kanë mbetur të bllokuar në avion në aeroportin e Rinasit.

Ministria e Shëndetësisë ka informuar lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1413 test

Burime zyrtare bëjnë me dije për "DurrësLajm" se nga muaji mars, kohë kur nisi pandemia në vendin tonë, dhe deri më 15 t

"Sot Fondi Shqiptar i Zhvillimit do të nxjerrë fituesit për dy pallatet në Durrës.