Tiranë, sekretari Kerry zbret në Rinas, pritet nga presidenti Nishani

14/02/2016 - 10:20

Në orën 09:45, avioni që mbante në bord sekretarin e shtetit të Shteteve të Bashkuara, John Kerry, është ulur në pistën e Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, në Rinas. Rreth orës 09:56, sekretari Kerry zbret nga avioni në tokën shqiptare, ku pritet nga presidenti Bujar Nishani dhe ambasadori amerikan Donald Lu.

Sekretari Kerry do të qëndrojë për pak orë në vendin tonë, ku fillimisht do të ketë një takim me presidentin Nishani, më pas me ministrin e jashtëm Ditmir Bushati, takimin dhe konferencën e shtypit me kryeministrin Edi Rama dhe një takim me liderin e opozitës Lulzim Basha.

Siç e kanë traditë drejtuesit e lartë amerikanë, edhe sekretari Kerry do të zhvillojë një takim me përfaqësues të shoqërisë civile.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Marsida Qatja vijon të mbetet ende një çështje në diskutim për mënyrën, sesi ndodhi ngjarja në shtëpinë e saj.

Emisioni investigativ “Fiks Fare”, ka kryer një investigim tre mujor, ku është zbuluar se si zv/ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e V

Kryeministri Edi Rama duhej të merrte pjesë në ceremoninë e 10-vjetorit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit që u zhvillua mbrëmjen

Ministrat e Jashtëm të katër vendeve anëtare të BE-së, kanë bërë thirrje për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dh

Komisioni i Venecias publikoi sot opinionin e vet përfundimtar lidhur me interpretimin e vendimit të presidentit Ilir Meta për të anullua

Paraditen e së hënës, 14 tetor 2019, drejtori i përgjithshëm ekzekutiv i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, i ka uruar mirëseardhjen

Temperaturat e larta, deri në 29 gradë, të pazakonta për muajin tetor, u kanë dhënë mundësi shumë durrsakëve, të dashuruar me detin, të v

“Do të doja t’u kërkoja sinqerisht ndjesë atyre që mund të kem fyer dje.