Tjetër sasi kokaine miliona euro kapet në Maltë, një pjesë do vinte sërish në Durrës

22/04/2019 - 09:05

Një tjetër sasi e konsiderueshmme kokaine është kapur nga Departamenti i Doganave në Maltë, e cila do të futej në Shqipëri, sërish destinacion Durrësi.

Lënda narkotike prej 144 kg ishte fshehur në kontenierë dhe u zbulua në port nga doganierët në “Malta Freeport”.

Zbulimi është arritja e katërt e madhe për departamentin pas bllokimit të kokainës të së dielës më 7 prill, kur u zbulua 91.2 kg kokainë, ndërsa më 9 prill u sekuestrua 24 kg dhe të shtunën e 14 prillit u zbulua një tjetër sasi prej 91.25 kg kokainë.

Në orët e hershme të së shtunës, Njësia e Monitorimit të Kontejnerit të Doganave zgjodhi disa kontejnerë për skanim. Pas skanimeve paraprake, të marra nga Ekipi i Skanimit të Doganave, janë vërejtur parregullsi në tre kontejnerë. Si pasojë e kësaj, autoritetet bënë një kërkim fizik, ku gjetën edhe sasinë e madhe të kokainës së fshehur në për kontejnerë.

Në dy kontejnerët e parë, të cilët po vinin nga Amerika e Jugut drejt Maltës, kishin si destinacion përfundimtar portin e Durrësit, Shqipëri. Ata përmbanin 20 pako kokainë, me peshë 48 kg, me një vlerë prej 5.4 milionë Euro. Në kontejnerin e tretë autoritetet doganore gjetën 80 pako kokainë, me peshë 96 kg dhe një vlerë prej 10.8 milion Euro. Ky kontejner vinte në Maltë nga Amerika e Jugut, dhe kishte si destiancion portin e Barit e më pas Malin e Zi.

Operacioni dymbëdhjetë orësh ishte rezultat i një përpjekjeje të përbashkët midis punonjësve të Departamentit të Doganave, Policisë dhe Malta Freeport.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ish-studente në Gjirokastër edhe dy shoqet e saj, të dyshuara se hodhën në kurth djalin e një biznesmeni duke e zhvatur, pretendon se

Kryetarja e FRESSH për njësinë administrative nr.6 Rajselsa Hamza ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti automobilistik.

Zëdhënësja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Drilona Hoxha në një deklaratë për mediat ka bërë me dije të gjithë procedurën e ndjekur p

Jahti luksoz La Familia, i ndërtuar në vitin 2015, mbërriti mëngjesin e së hënës, më 15 korrik 2019, në portin e Durrësit. 

Ish-ministri i Bujqësisë nga radhët e LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar për denoncimet e fundit në media për sasinë e lartë të nitratit

Kryetarja e FRESSH-it në Njësinë nr.6 në Tiranë, Rajselda Hamza, është ndarë nga jeta në një moshë shumë të re.

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në zonën e ish-Bllokut në një dyqan.

Është shtyrë sërish seanca gjyqësore ndaj grupit "Shullazi" pasi avokatët e palës mbrojtëse të zgjedhur nga Gjyakat apo të pandehurit nuk

Pas shkarkimit të Enton Duros vetëm tre muaj pas emërimit në krye të Tatimeve, qeveria ka miratuar drejtuesin e ri të këtij institucioni