Trafiku i lodhshëm në fundjavë, këshillat që jep policia rrugore e Durrësit (VIDEO)

19/08/2018 - 12:06

Në pikun e sezonit turistik të gjithë lëvizin për t’u relaksuar, por trafiku i rënduar që hasin gjatë udhëtimit kthehet në një sfidë dhe lodhje të vërtetë për përdoruesit e rrugës.

Në segmentet që lidhin zonat turistike në Durrës, trafiku kryesisht në fundjavë mbetet mjaft shqetësues.

Radhë të gjata kilometrike dhe qëndrim për disa minuta të bllokuar në rrugë, është ajo çka konstatohet thuajse në të gjitha segmentet rrugore.

Përballë dyndjes së madhe të automjeteve, policia rrugore, e cila që prej fillimit të sezonit ka kaluar në shërbim të përforcuar, këshillon përdoruesit e rrugës.

Shefi i qarkullimit në Durrës, Valentin Floriri, thotë se drejtuesit gjatë fundjavës duhet të bëjnë kujdes më orarin kur nisin udhëtimin, ndërsa duhet të përdorin autostradat më shumë se sa rrugët dytësore për të shmangur radhët e gjata. Rrugët më problematike me dyndjen më të madhe të automjeteve mbeten: Maminas-Gjiri i Lalzit dhe anasjellas; rruga dytësore Plepa-Golem; si dhe rruga e Plazhit “Pavarësia”.

Keto segmente, policia apelon që të shmangen, duke këshilluar përdorimin e rrugëve alternative siç është autostrada Durrës - Kavajë, Unaza e Shkozetit apo edhe rruga e vjetër Manëz-Sukth, për automjetet që lëvizin nga Gjiri i Lalzit.

Policia e Qarkullimit është në rrugë por në fokus të veçantë të kontrolleve të veçanta janë shpërndarësit e ushqimve të shpejta, motoristët e picave e të fast food-eve për zbatimin e rregullave të qarkullimit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi me 6 vota pro dhe 5 kundër, kthimin në detyrë te Prokuroria e Krimeve të Rënda, për prokurorët Ols

Zëvendësministri i Brendshëm Besfort Lamallari, gjatë një takimi paraditen e sotme me drejtuesit qendrorë të Shërbimit për Çështjet e Bre

Teksa kryeministri Edi Rama bashkë me familjarë të viktimave të 21 janari 2011, deputetë e përfaqësues të Partisë Socialiste po kryenin h

Sot mbushen tetë vite nga 21 janari i vitit 2011, kur Garda e Republikës hapi zjarr ndaj protestuesve të thirrur nga Partia Socialiste pa

Këtë të hënë, disa pedagogë të Fakultetit Histori Filologji të Universitetit të Tiranës kanë nisur sot grevën si mbështetje ndaj protestë

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon mbledhjen e tretë të radhës që prej konstituimit. Në rend dite të kësaj mbledhjeje, janë disa

Orët e para të ditës dominohen nga kthjellime dhe vranësira në të gjithë territorin, më të dukshme në zonat Jugore-Juglindore, ku do të k

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor bën me dije se ka marrë dy vendime të rëndësishme për targat e makinave që iu

Presidenti Ilir Meta nis nesër një vizitë shtetërore dy ditore në Mal të Zi, me ftesë të homologut të tij malazez, Milo Gjukanoviç.