Trafiku i lodhshëm në fundjavë, këshillat që jep policia rrugore e Durrësit (VIDEO)

19/08/2018 - 12:06

Në pikun e sezonit turistik të gjithë lëvizin për t’u relaksuar, por trafiku i rënduar që hasin gjatë udhëtimit kthehet në një sfidë dhe lodhje të vërtetë për përdoruesit e rrugës.

Në segmentet që lidhin zonat turistike në Durrës, trafiku kryesisht në fundjavë mbetet mjaft shqetësues.

Radhë të gjata kilometrike dhe qëndrim për disa minuta të bllokuar në rrugë, është ajo çka konstatohet thuajse në të gjitha segmentet rrugore.

Përballë dyndjes së madhe të automjeteve, policia rrugore, e cila që prej fillimit të sezonit ka kaluar në shërbim të përforcuar, këshillon përdoruesit e rrugës.

Shefi i qarkullimit në Durrës, Valentin Floriri, thotë se drejtuesit gjatë fundjavës duhet të bëjnë kujdes më orarin kur nisin udhëtimin, ndërsa duhet të përdorin autostradat më shumë se sa rrugët dytësore për të shmangur radhët e gjata. Rrugët më problematike me dyndjen më të madhe të automjeteve mbeten: Maminas-Gjiri i Lalzit dhe anasjellas; rruga dytësore Plepa-Golem; si dhe rruga e Plazhit “Pavarësia”.

Keto segmente, policia apelon që të shmangen, duke këshilluar përdorimin e rrugëve alternative siç është autostrada Durrës - Kavajë, Unaza e Shkozetit apo edhe rruga e vjetër Manëz-Sukth, për automjetet që lëvizin nga Gjiri i Lalzit.

Policia e Qarkullimit është në rrugë por në fokus të veçantë të kontrolleve të veçanta janë shpërndarësit e ushqimve të shpejta, motoristët e picave e të fast food-eve për zbatimin e rregullave të qarkullimit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Koço Kokëdhima së fundmi ka shpallur kandidaturën e tij për kryetar të Bashkisë së Tiranës në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit.

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i ftuar në “Report Tv”, lëshoi një deklaratë bombë duke deklaruar se, ende nuk dihet se kush e ka v

Janë sekuestruar 1000 koli me cigare të cilat rezultuan të ishin kontrabandë.

Rreth 1000 të rinj vullnetarë, ministri Klosi, përfaqësues të Eko Mendje, nga Zonat e Mbrojtura, prefektura e Durrësit dhe strukturat e t

Në Shqipëri, ambasada amerikane tha sot se ajo “nxit këdo që mendon të kandidojë që të rregjistrohet në zgjedhjet vendore të 30 qersh

Pas grabitjes spektakolare në aeroportin e Rinasit dhe pas lajmesh të shumta të publikuara në media, kanë reaguar më në fund Prokuroria e

Nga Durrësi, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural nisi sot fushatën për skemat mbështetëse nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zh

Teksa pret radhën për të marrë mandatin e tij si deputet, duket se gjërat s’kanë ecur edhe aq mirë në jetën e tij private.

Komisioneri i BE, Johannes Hahn, në një intervistë ekskluzive për DW thotë se kuadri ligjor për të drejtat e pronës në Shqipëri ka dobësi

Ujësjellës Kanalizime Durrës nisi investimin për rikonstruksionin e rrjetit të ri të ujësjellësit nga Mulliri i Bullgarit deri në hyrje t