Tragjedia në Holtë/ Guidat turistike të patrajnuara për ndihmën e parë...Pse udhëtimet nuk duhen bërë vetëm

16/07/2019 - 10:41

 Kanë kaluar dy ditë pas ngjarjes së ndodhur në kanionin e Holtës, ku humbi jetën 26-vjecarja, Desantila Sollaku, nga prurjet e fuqishme të ujit. Nisur nga kjo ngjarje, Report Tv, ka pyetur guidat turistike, në lidhje me masat që merren paraprakisht para nisjes së udhëtimeve në terrene të vështira dhe sfiduese.

Fatjon Dermani, pjesë e guidave turistike, thotë se përpara se të ndërmerren udhëtime të tilla, qytetarët duhet të kenë informacione mbi nivelin e rrezikshmërisë dhe terrenin, informacion ky qe jepet dhe nga guidat përkatëse.

“Mbi të gjitha duhet të nisen nga vështirësia ose nga niveli i vështirësisë. Duhet të njohin terrenin, duhet të jenë në dijeni të relievit, duhet të kenë informacionet bazë, këtu hyn në lojë guida që në informacionin e parë që jepet, duhet të jenë të saktë edhe të informojnë çdo turistë që ka dëshirë të zhvillojë këtë aktivitet. Të jetë në dijeni të plotë në radhë të parë në rrezikshmërinë që paraqet si udhëtim, mbi terrenin, mbi veshjet, mbi ushqimin që duhet të konsumohet”, u shpreh Florjan Dermani

Po ashtu, nuk është normale që udhëtime të tilla, të ndërmerren vetëm, pa qenë pjesë e një guide turistike, pasi niveli i rrezikshmërisë është i lartë, kjo dhe prej faktit që mungojnë tabelat informuese mbi rrezikshmërinë e zonës dhe terrenit.

 “Absolutisht unë nuk e sugjeroj për askënd që të marrë një udhëtim vetëm pa pasur një informacion, që ku do të shkosh dhe ku do ecësh dhe si do kthehesh edhe të kesh një farë mbështetje si nga ana logjistike por edhe nga ana e informacionit”, tha udhërrëfyesi i guidave.

Personat e angazhuar pranë guidave turistike dhe që janë pjesë e grupeve orientuese, duhet që të jenë të certifikuar dhe të kenë njohje për të dhënë ndihmën e parë.

 “Në lidhje me pjesën e përgatitjes ndaj guidave, duhet të kenë minimumi njohjen për të dhënë ndihmën e parë, gjë që unë me keqardhje them për shumë guida nuk e kanë. Duhet të kenë një certifikim një formim personale, të ketë pasur disa eksperienca të mëparshme personale, që vetë të jetë i sigurt në atë që bën”, u shpreh Dermani

Një pjesë e mirë e qytetarëve, i ndërmarrin këto udhëtime, duke u nisur dhe nga pamjet që shohin të publikuara në rrjetet sociale, por pa marrë informacionet e duhura, për mënyrën se si arrihet deri në këto vende dhe për vështirësitë që hasen gjatë rrugës për të mbërritur në destinacion.

Guidat turistike në vetvete nënkuptojnë siguri, komoditet dhe orjentim mbi zhvillimin e aktivitetit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtuesit e universitetit të Durrësit janë njohur sot zyrtarisht me akt konstatimin e ekspertëve të Institutit të Ndërtimit për të treja

Pasi Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj njoftoi përmes një postimi në Facebook se  Shqipëria mori sot stafetë

Dorëhiqet drejtoresha e kabinetit në Prokurorinë e Përgjithshme, Alketa Zifla.

Ish-prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku është një ndër shqiptarët e shumtë që është prekur nga tërmeti tragjik i 26 nëntori

Vazhdon shembja e objekteve në Durrës, të cilat janë vlerësuar nga grupi i ekspertëve me risk të lartë.

“Fundjave Ndryshe” ka vendosur që të mos i bashkojë paratë e mbledhura me fondet e Komitetit të Rindërtimit që drejtohet nga qeveria.

Ndërsa të gjithë inertet e krijuara nga shembja e pallateve dhe ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti në Durrës do të depozitohen në Porto-R

Vendi ynë do të karakterizohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare që do të mbizotërojnë gjatë orëve të para të ditës, p

Qarku i Durrësit është qarku i tretë më i madh në Shqipëri pas Tiranës dhe Fierit ku jeton 10,1 % e popullsisë.

Disa ditë më parë në vizitën tek familja Lala, një ndër të prekurat më rëndë prej tërmetit, kryeministri Rama iu hakërrye kryebashkiakut