Tregu agro-ushqimor në Durrës hapet të mërkurën, rregullat e reja që duhen ndjekur

31/03/2020 - 14:45

Tregu i fruta-perimeve do të jetë funskional që nga ora 05:00 e mëngjesit të mërkurës së 1 prillit.

"DurrësLajm" mëson se gjatë ditës së sotme të gjithë tregtarët janë njohur me grafikun e ri të punës.

Ky grafik përcakton se një  ditë do të punojnë banakët me numër rendor tek dhe një ditë banakët me numër rendor çift.

Ndërkohë që ditën që janë pushim në treg, tregtarët mund të ushtrojnë aktivitetin e tyre në tregjet e improvizuara.

Gjatë pasdites së sotme do të spostohen në tregun e improvizuar te "Leonik Tomeo" 10 banakë, ndërsa 10 të tjerë do spostohen gjatë paradites së nesërme.

Ashtu si një ditë më parë, tregu agro-ushqimor i është nënshtruar një dezinfektimi rrënjësor.

Administratori i tregut, Edlir Çerri tha më herët në një intervistë për "DurrësLajm" se përsa i përket sistemimit të tregut të improvizuar te shkolla "Leonik Tomeo", pas pastrimit do të vendosen banakët ndërsa është menduar edhe vendosja e një tualeti portable.

Ndërkohë, Çerri tha se nëse ky sistem i ri do të funksionojë do të punohet në ditët në vazhdim për ngritjen e tendës edhe te Muzeu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas padive që ka depozituar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në lidhje me shembjen e godinës së vjetër, ka reaguar Prokuroria e Posaçme ku

Linja ajrore ekonomike Wizz Air deklaroi se do të operojë me një bazë të re në Tiranë.

Duke filluar nga dita e hënë, hotelet në të gjithë vendin do të kenë akses për të aplikuar për hapjen e plazheve private.

Një ditë më parë, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak Durrës u miratua lista parapake me emrat e 8782 qytetarëve, që pritet të përfitojnë g

462 qytetarë të Durrësit janë refuzuar për të përfituar dëmshpërblimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, megjithëse kanë aplikuar në pr

Kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 29-vjeçari i kërkuar për veprat penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale” dhe

Nuk dimë nëse ka qenë një moskoordinim mes institucioneve apo gabim i policisë në urdhrin e saj por brenda ditës së sotme Policia e Shtet

Jahti superluksoz Al Mirqab është ankoruar mëngjesin e sotëm në portin e Durrësit.

Ministria e Shëndetësisë raporton se situata te Spitali Infektiv, ku po trajtohen të infektuarit me koronavirus nuk është shumë pozitive.

Forcat xheniere dhe ato të IMKT-së rrethuan sot pallatin në qendër të Durrësit, për të cilin është marrë vendimi për ta shembur, pasi rez