Turistët, 27% më shumë në gusht; INSTAT: Rritja si tetëmujor është 18.8%

24/09/2018 - 22:56

   Numri i shtetasve të huaj qe vizituan Shqipërinë ka pësuar një rritje të fortë dyshifrore gjatë muajit gusht, çka premton për një shtim të ardhurave nga turizmi gjatë verës.

INSTAT raporton se janë 1 milionë e 450 mijë të huaj që kanë hyrë në vend me një rritje prej gati 27 përqind krahasuar me gushtin e 2017-s, si tetëmujor rritja vjetore është 16,8%.

Të huajt që kanë deklaruar në kufi se kanë zgjedhur Shqipërinë për pushime kanë qenë rreth 960 mijë gjatë gushtit, dhe rritja është 12,3% krahasuar me gushtin e një viti më parë. Ajo që bie në sy në shifrat e INSTAT është rritja e konsiderueshme prej 82,5% që ka pësuar numri i shtetasve gjermanë që kanë hyrë në Shqipëri, gjatë gushtit dhe 36,9% si tetëmujor. Por kosovarët zënë peshën më të madhe të vizitorëve me rreth 670 hyrje në gusht, ndërsa rritja është 40% në raport me të njëjtin muaj të një viti më parë.

Edhe si tetëmujor janë kosovarët që kryesojnë, dhe rritja vjetore është 17,7%. Me rritje janë dhe vizitorët nga Italia, Maqedonia dhe Polonia. Ndërkohë me rënie rezulton numri i grekëve që kanë hyrë në Shqipëri gjatë gushit, të pasuar nga anglezët, zviceranët dhe malazezët.

Në anën tjetër 3,6 milionë shqiptarë udhëtuan jashtë vendit gjatë tetëmujorit me një rritje prej 3.2% në krahasim me 8 mujorin e një viti më parë. Kurse në gusht dolën jashtë vendit 670 mijë shqiptare me një rritje të lehtë prej 1,3%.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekipi drejtues i UK Durrës kryesuar nga administratori Spartak Kovaçi priti sot në një takim zyrtar ekipin drejtues të sektorit të ujit,

Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca, ka reaguar në lidhje me progres raportin e Këshillit të Evropës, që bëri me dije se Shqipëria

Për shkak të punimeve në rrjet, ditën e enjte disa zona në kryeqytet do të mbeten pa energji elektrike.

Në kuadër të sezonit turistik 2019, Prefekti i Qarkut Durrës Roland Nasto ka zhvilluar mëngjesin e sotëm takim me të gjithë përfaqësuesit

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto, së bashku me kreun e Policisë Bashkiake Vasip Çopa kanë inspektuar në terren zbatimin e planit të

Lajme të këqija vijnë nga Luksemburgu për negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Tre ditë para protestës së opozitës, ambasada amerikane në Tiranë i ka bërë thirrje të gjithë shtetasve të saj që ndodhen në Shqipëri të

Studimet sizmiologjike e mjedisore, të bëra nga firma ndërtuese për zbatimin e projektit të lejes ndërtimore të 4 objekteve 5-katëshe në

Ndërtimi i katër pallateve në zonën e Kodër Vilës në Durrës, ka sjellë edhe përplasjen e radhës midis specialistëve të fushës dhe bashkis

Valbona Sakollari, kandidatja e Bindjes Demokratike për bashkinë e Durrësit vjen me një program elektoral që synon të përmirësojë kushtet