Turistët, 27% më shumë në gusht; INSTAT: Rritja si tetëmujor është 18.8%

24/09/2018 - 22:56

   Numri i shtetasve të huaj qe vizituan Shqipërinë ka pësuar një rritje të fortë dyshifrore gjatë muajit gusht, çka premton për një shtim të ardhurave nga turizmi gjatë verës.

INSTAT raporton se janë 1 milionë e 450 mijë të huaj që kanë hyrë në vend me një rritje prej gati 27 përqind krahasuar me gushtin e 2017-s, si tetëmujor rritja vjetore është 16,8%.

Të huajt që kanë deklaruar në kufi se kanë zgjedhur Shqipërinë për pushime kanë qenë rreth 960 mijë gjatë gushtit, dhe rritja është 12,3% krahasuar me gushtin e një viti më parë. Ajo që bie në sy në shifrat e INSTAT është rritja e konsiderueshme prej 82,5% që ka pësuar numri i shtetasve gjermanë që kanë hyrë në Shqipëri, gjatë gushtit dhe 36,9% si tetëmujor. Por kosovarët zënë peshën më të madhe të vizitorëve me rreth 670 hyrje në gusht, ndërsa rritja është 40% në raport me të njëjtin muaj të një viti më parë.

Edhe si tetëmujor janë kosovarët që kryesojnë, dhe rritja vjetore është 17,7%. Me rritje janë dhe vizitorët nga Italia, Maqedonia dhe Polonia. Ndërkohë me rënie rezulton numri i grekëve që kanë hyrë në Shqipëri gjatë gushit, të pasuar nga anglezët, zviceranët dhe malazezët.

Në anën tjetër 3,6 milionë shqiptarë udhëtuan jashtë vendit gjatë tetëmujorit me një rritje prej 3.2% në krahasim me 8 mujorin e një viti më parë. Kurse në gusht dolën jashtë vendit 670 mijë shqiptare me një rritje të lehtë prej 1,3%.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë i thotë jo projektit “Drejtësia” në Durrës.

Prokurorisë së Krujës i kanë mjaftuar një muaj e gjysëm hetime që të finalizojë me sukses dosjen penale kundër Rexhep Rrajës, djalit të d

2700 aplikantë do t'i nënshtrohen sot konkursit për të qenë pjesë e Patrullës së Përgjithshme në Policinë e Shtetit.

Orët e para të ditës do të jenë me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë territorin e vendit.

Kryeministri Edi Rama deklaroi se pas datës 1 Janar 2019-të në Shqipëri do të mbyllen të gjitha pikat e basteve dhe kazinotë, por nuk tha

Nesër Gjykata e Krimeve të Rënda, pritet të vendosë për fatin e dosjes së çështjes së bujshme “Tahiri”, por ish-ministri i Brendshëm shfa

Ka shkuar disa kilometra radha e automjeteve mbrëmjen e sotme në aksin Durrës – Tiranë.

Opozita mesa duket ka bashkëpunëtorë edhe në radhët e Policisë së Shtetit .

OSHEE, në një njoftim për mediat, ka bërë më dije se nesër në Tiranë do të ketë ndërprerje në disa zona.

Edhe përgjatë javës së tretë të muajit tetor, sërish në vendin tonë do të mbizotërojnë temperatura të ngrohta, të cilat janë jonoramle pë