Turqia feston 97-vjetorin e shpalljes së Republikës, flamuri i saj shfaqet tek godina e UPT

29/10/2020 - 22:34

Flamuri turk me gjysmëhënë është shfaqur në godinën e Universitetit Politeknik të Tiranës.

Turqia feston sot 97-vjetorin e shpalljes Republikë teksa duket se dikush ka menduar ta urojë duke projektuar flamurin me yll dhe gjysmëhënë pikërisht tek sheshi ”Nënë Tereza” në një institucion shtetëror të arsimit tek UPT. Madje në një projektim flamur turk ndodhet i bashkuar me atë shqiptar.

Ambasada turke në Tiranë ka postuar fotot teksa shkruan se festimet vijojnë edhe në kryeqytetin e Shqipërisë ku është projektuar flamuri. Kohët e fundit Turqia është bërë pjesëmarrëse në dy kriza, ajo e Mesdheun Lindor me Greqinë, si dhe tashmë edhe ajo me Francën për çështjen e ekstremizmit islamik. Shqipëria ndodhet në mes të dy kaheve, miqësisë me Turqinë dhe Erdogan dhe Europës me negociatat.

STATUSI NGA AMBASADA E TURQISË NË TIRANË:

Festimet e Ditës së Republikës sonë vazhdojnë… Ylli ynë i hënës po valon me mikun flamur shqiptar në godinën historike universitare në sheshin Nene Tereza.

 

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımız sürüyor... Ay Yıldızlımız, dost Arnavutluk bayrağıyla birlikte Nene Tereza...

Posted by Turkish Embassy in Tirana on Thursday, October 29, 2020

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin.

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku shqiptar.

Mjekja pediatre, Gjerogjina Kuli-Lito e ftuar në emisionin ‘”Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 ka zbuluar detaje nga vdekja e fëmijë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka deklaruar se ka kaluar koronavirusin pa asnjë simptomë.

20 kandidatë për 4 vende pune në bashkinë e Durrësit.

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi mblidhet ditën e enjte për të shqyrtuar 3 kandidatët e tjerë për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese.

Gazetari i njohur i kronikës, Artan Hoxha ka ndarë me ndjekësit e tij lajmin se sapo ka kaluar Covid-19.

Presidenti Ilir Meta ka humbur një person të shtrenjtë për të, mikun e tij Arjan Kuçin.

Deputeti i Partisë Socialiste Fatmir Xhafaj është infektuar dhe pas tre javëve izolim ka shpallur fitoren nga Covid-19.

Gjykata e posaçme ka ndryshuar masën e sigurisë nga arrest shtëpie në detyrim paraqitje për gjyqtaren Mimoza Margjeka të arrestuar për ko