U arrestua se kërkoi favore seksuale, pedagogu përfundon në spital

19/09/2019 - 17:04

Pak orë pas arrestimit nga policia e Elbasanit, pedagogu i Universitetit të Elbasanit, Denis Himçi, ka përfunduar në spital për shkak të gjendjes shëndetësore. Ai është shtruar mbrëmjen e së mërkurës, 18 shtator, në një spital në Tiranë. Pedagogu mësohet se ka pasur tension të lartë dhe po kryen vizitat përkatëse.

36-vjeçari pedagog pranë Fakultetit Ekonomik, u ndalua nga policia me akuzën se ka kërkuar favore seksuale nga një studente në këmbim të notës kaluese në provim. Ai akuzohet për veprat penale "Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm" dhe "Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike".

Rektorati i Universitetit të Elbasanit ndërkohë në një reagim njoftoi pezullimin nga detyra të pedagogut Denis Himçi deri në zbardhjen e plotë të çështjes ndërsa shpreh gatishmërinë për të bashkëpunuar me organet e drejtësisë. Universiteti i Elbasanit shpreh qëndrimin e tij zyrtar se distancohet ndaj çdo sjellje të ulët dhe të padenjë që cenon figurën e personelit akademik dhe imazhin e këtij institucioni të arsmit të lartë.

Nga ana tjetër fenomeni i kërkimit të favoreve seksuale nga studentët duket se ka një përhapje të gjerë në vend. Sipas një publikimi të kohëve të fundit nga Komiteti Shqiptar I Helsinkit, një në katër studentë ka pranuar se ka pasur kërkesa për favore seksuale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas ndërprerjes për shkak të pandemisë ka rinisur procesi i rivlerësimit të gjyqtarëve e prokurorëve në Komisionin e Pavarur të Kualifiki

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë sot me shpërthim të kontrolluar pallatin e VIP-ave në lagjen 11, bulevardi “

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot të kthjellët pa rrezikuar reshje.

“Dënim alternativ” është masa e marrë nga Gjykata e Apelit të Durrësit për 7 të miturit, të cilët përdhunuan 13-vjeçaren në Kavajë rreth

Në kohën kur në vend po flitet për shtim të kultivimit të kanabisit dhe prokurori i përgjithshëm Olsian Çela u shpreh se ky fenomen njohu

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka zhvilluar një takim me qytetarë në Vlorë në kuadër të mbledhjes së firmave për rindërtimin e godinës s

Qeveria Rama ka miratuar sot një vendim për zonën për zhvillim në bashkinë Durrës, për atë që këshilli i ministrave e ka cilësuar Parku A

Prej më shumë se 24 orësh SHBA, BE, OSBE dhe Britani e Madhe kanë vendosur të ulen në të njëjtën tryezë me Këshillin Politik dhe t’i bind

Drejtoresha e Drejtorisë Rajonale të Kufirit e Migracionit në Tiranë, Enkelejda Toska ka përfunduar në prangat e policisë, bashkë me shef

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë me shpërthim të kontrolluar pallatin e VIP-ave në lagjen 11, bulevardi Dyrra