U mbytën në Durrës, përurohet memoriali në kujtim të viktimave të anijeve austro-hungareze

24/09/2018 - 13:36

Një shekull pasi 2700 pasagjerë të anijes Austro-Hungareze "Linz" u mbytën në brigjet e Durrësit gjatë Luftës së dytë Botërore, janë përkujtuar nëpërmjet një memoriali në muret e kalasë së Durrësit.

Memoriali i cili i ngjan valëve të detit, ku lundron një anije, është zbuluar nga kryebashkiaku Vangjush Dako e dy ambasadorët e akredituar në Tiranë, i Austrisë Johan Satler dhe Hungarisë, Lorant Balla, të cilët morën pjesë në ceremoni së bashku me përfaqësues të bashkisë e qytetarë.

"Muret e kalasë së Durrësit janë dëshmitarë të luftrave që ka bërë Durrësi në shekuj dhe memoriali do të bashkëjetojë si pjesë e historisë së përbashkët," tha kryebashkiaku Dako.

Ambasadorët e akredituar dhanë mesazhin se këto memoriale na rikujtojnë të rënët e pafajshëm në luftë.

"Personat që humbën jetën në anijet e flotës Austrohungareve Linz, Bregenz, Lika, U16 dhe në anije të tjera, të cilët ishin me kombësi të ndryshme austriakë, hungarezë, shqiptarë, italianë, kroatë, malazezë dhe nga vende të tjera të Ballkanit, po i rikujtojmë sot dhe do të kemi mundësinë ti rikujtojmë sa herë që kalojmë pranë këtij memoriali të mrekullueshëm të vendosur në vendin që i takon, pranë mureve historike të Durrësit," tha ambasadori austriak.

Ndërsa ambasadori humngarez u shpreh se një pjesë e së kaluarës së vendit të tij inkuadrohet në qytetin e Durrësit:

"Një shekull më vonë ne jemi në këtë memorial për të përkujtuar të gjithë ata që humbën jetën në anijen Linz por edhe në anije të tjera. Unë falenderoj Bashkinë e Durrësit për këtë memorial që do ti kujtojë qytetarëve hungarezë që vizitojnë çdo vit e më tepër Durrësin një tragjedi nga lufta e parë botërore që thuajse ishte harruar, një ngjarje nga e kaluara jonë por që tashmë është inkuadruar në historinë e qytetit të Durrësit."

Anija u mbyt 3 milje larg Kepit të Rodonit në Durrës. Ky memorial është realizuar nga skulptorët Prof. Dr. Sadik Spahija dhe profesor Ergys Krisiko që kanë punuar për dy vjet në konceptimin e reazimin e tij me mjeshtëri.

Pranë Kepit të Rodonit ka ndodhur një nga tragjeditë më të mëdha detare të historisë. 100 vjet më parë gjatë Luftës së parë Botërore, anija Linz do të lundronte drejt brigjeve të Durrësit me mbi 1000 persona në bordin e saj që ishin ushtarë, personel i kryqit të kuq, si dhe shumë robër lufte. Në brigjet e Durrësit anija Linz u godit nga një silur dhe u mbyt. Vetëm 300 persona arritën të shpëtohen. Për më tepër se 100 vjet prehet "Titaniku Austriak" në ujërat detare shqiptare thuhej në dëshmitë e historianëve para një shekulli.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studentët nuk tërhiqen nga protesta e tyre deri në plotësimin e 8 pikave të vendosura prej ditësh si kusht për qeverinë dhe kryeministrin

Zbardhet rendi i ditës i mbledhjes së parë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, e cila do të zhvillohet në orën 11:00 të së mërkurës në

Një ish-regjistrues dhe tre specialistë të zyrës vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Pogradec janë kallëzuar penalisht

Pas kërkesës së shtuar të studentëve drejt Ambasadave të BE-së dhe SHBA-së në vendin tonë, vjen dhe reagimi i delegacionit të BE-së në Ti

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka dhënë parashikimin e motit në vend, mbi situatën e reshjeve, temperaturave dhe

Ka skaduar afati për ankimet e prokurorëve në garë për KLP.

Në kuadër të masave ligjore që ndërmerren nga Ministria e Brendshme dhe institucionet e tjera shtetërore për vendosjen e një regjimi të r

Pak ditë pas kësaj deklarate të Ministrit të Infrastrukturës, dalin në dritë të tjera të dhëna që zbulojnë se kush qëndron pas kompanisë

Gjatë takimit me kryeministrin Edi Rama në Universitetin Bujqësor të Tiranës, rektori Bahri Musabelliu teksa i përgjigjej një studenti të

Eloida Goxhi, Drejtuesja e prokurorisë së Beratit do të dalë ketë të martë para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.