U tregoi gishtin e mesit protestuesve të Astirit, reagon për herë të parë selia e OSBE

16/10/2019 - 18:51

Pas gjestit të ambasadorit të OSBE-së në Tiranë, Berndt Borchardt, i cili pak ditë më parë u tregoi gishtin e mesit banorëve të “Astrit” teksa protestonin para Drejtorisë së Policisë, selia e OSBE-së në Vjenë ka nisur verfikimet për rastin.

Fakti është konfirmuar për SYRI TV nga vetë selia e OSBE-së në Vjenë, e cila është kontaktuar nga redaksia nëse ishte njohur me ngjarjen.

“Po ne jemi të njohur me incidentin. Faleminderit për mesazhin tuaj dhe për shprehjen e shqetësimit. OSBE ka standardet më të larta të sjelljes dhe pritet që edhe të gjithë zyrtarët e saj t’u qëndrojnë atyre. Këto standarde të sjelljes, zbatohen edhe përmes proceseve të forta e të brendshme të cilat ndërmerren sapo informacioni del në dritë në lidhje çfarëdo prishje të supozuar të standardeve të sjelljes. Gjithsesi, këto procese janë çështje të menaxhimit të brendshëm, të adresuara në mënyrë të drejtë, transparente dhe pa asnjë paragjykim për askënd. Prandaj ju do të na mirëkuptoni që ne nuk mund të komentojnë publikisht për asnjë proces që mund të nisë”, thuhet në përgjigjen zyrtare për Syri TV.

Në përgjigjen zyrtare të OSBE-së në Vjenë, qartazi sjellja e ambasadorit Berndt Borchardt është konsideruar si një incident dhe pavarësisht se nuk mund të jepen detaje, e-maili zyrtar flet për rregulla të forta të sjelljes së zyrtarëve të saj rigorozitetin e këtij organizmi të rëndësishëm ndërkombëtar në raport me shfaqje të tilla.

Vetë ambasadori Borchardt, një ditë pas publikimit të pamjeve ekskluzive të SYRI TV, reagoi përmes një statusi në rrjetin social Twitter duke kërkuar ndjesë për sjelljen e tij. Ndërkohë prej disa ditësh presioni i opinionit publik në lidhje me incidentin ku u përfshi ambasadori i OSBE-së është gjithënjë e në rritje ku po kërkohet me ngulm largimi i tij nga Shqipëria.

Në 13 tetor, gjatë mbrëmjes kur një grup banorësh të Unazës së Re po protestonin para drejtorisë së policisë së Tiranës, patën një replikë në distancë me ambasadorin e OSBE-së Bernd Bochardt dhe shoqëruesn e tij ndërsa lëshuan drejt tyre thirrjet “Rama ik” dhe “Shame on you”. Pikërisht në këtë moment ambasadori i OSBE-së i drejtohet protestuesve duke i nxjerrë dy herë gishtin e tij të mesit. /Syri.net

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Paketa anti-shpifje që ka ngjallur debat në Shqipëri dhe reagime nga organizatat ndërkombëtare, u bë temë diskutimi edhe në Komisionin e

Drejtori Ekzekutiv për Shqipërinë në Bankën Botërore, Patrizio Pagano thotë se efektet e tërmetit do të kenë ndikim në ekonominë e vendit

Pas bisedimeve të së enjtes në Këshillin Europian, presidenti francez, Emanuel Macron është ndalur në një deklaratë për mediat, ku ndër t

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka prezantuar sot kompleksin “Thumana”, që do ndërtohet në Thumanë pas prishjes së godinav

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, kërkoi nga Prokuroria e Tiranës që të dalë me emra konkretë sa i përket atyre që kanë shkelur rreg

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar një video, përmes së cilës tregon se si do të shpenzohen 2 milionë do

Sizmologu i njohur grek, Eftimis Lekkas, thotë se lëkundjet e njëpasnjëshme të tërmetit që po shënohen ditët e fundit në rajon, nuk përbë

Prokuroria ka dërguar në gjykatë, në limitet e afatit, dosjen ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha dhe dy zyrtarëve të tjerë, ish-sekretari i

Sot në kryeqytet u mbajt konferenca e Mesdheut mbi zonat e veçanta me Ndjeshmëri Mjedisore, ku i pranishëm ishte dhe ministri Blendi Klos

Këshilli i Lartë i Prokurorisë  ka miratuar sot transferimet e prokurorëve të Krimeve të Rënda.