UAMD, memorandum bashkëpunimi dhe marrëveshja dypalëshe Erasmus + me universitetin rumun "Aurel Vlaicu"

07/12/2019 - 19:26

Universiteti "Aleksandër Moisiu" Durrës bën të ditur në faqen e tij zyrtare në rrjetin social face book se, më datë 6 dhjetor 2019, rektorja prof. dr. Kseanela Sotirofski mirëpriti në mjediset e kampusit universitar homologen e saj nga universiteti "Aurel Vlaicu" në Rumani, prof. dr. Ramona Lile. Rektorja Lile shprehu ngushëllimet dhe solidaritetin e saj për qytetarët e Durrësit pas tërmetit që goditi vendin. Ajo u shpreh e kënaqur që universiteti nuk kishte pësuar dëme.

Dy rektoret nënshkruan një memorandum bashkëpunimi, ku, ndër të tjera, përfshihet organizimi i përbashkët i aktiviteteve me karakter kërkimor-shkencor. Gjatë takimit u nënshkrua gjithashtu marrëveshja dypalëshe Erasmus + për shkëmbime të stafit akademik dhe studentëve në programe të ndryshme studimi.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një ceremoni solemne, Presidenti i Republikës Ilir Meta vlerësoi Ambasadoren e Republikës së Francës, Znj.

Sandër Lleshaj ministër i  punëve të brendshme është duke zhvilluar një vizitë në Liban me qëllim mundësimin e riatdhesimit të fëmijëve d

Vetëm pak kohë pas publikimit të lajmit për qenin që u vra pasi u lidh pas makine dhe u tërhoq në rrugë nga i zoti në Sukth, një tjetër l

Ditëve të nxehta duke se ju ka ardhur fundi, dhe duke nisur nga dita e nesërme 23 shtator, mund të themi se jemi zyrtarisht në stinën e v

Paraditen e kësaj të marte, kryeministri Edi Rama njoftoi përmes një Live në Facebook se vizitoi zyrat e Institutit të Sigurimeve Shoqëro

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Përkeqësimi i kushteve të motit që filloi që mbrëmjen e së hënës bëri që sot një skaf të përfundonte në bregdetin e sektorit Hekurudha, n

Gjykata e Apelit ka dhënë vendimin "shërbim prove", për tre gjyqtarët të cilët akuzohen se kanë parë një ndeshje "El Classico" me paratë

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë për të rinjtë e arrestuar për vrasjen e 39-vjeçarit Armando Baboçi, ngjarje e ndodhur më 18

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19.