UAMD organizoi në Muzeun Arkeologjik një workshop për Skënderbeun (VIDEO)

Postuar: 19/01/2018 - 17:45

   Ditën e sotme, Departamenti i Pedagogjisë i FE të UAMD-së organizoi në Muzeun Arkelogjik të qytetit të Durrësit, workshop-in “Gjergj Kastrioti dhe koha e tij në vështrimet e artistëve”, ku i ftuar special ishte skulptori Qazim Kërtusha.

Ky workshop u realizua nga Prof. Asoc. Dr. Fjoralba Satka dhe Eduina Lushka në vijim të ekspozitës së artit pamor ‘Në gjurmët e Gjergj Kastriotit’,  në kuadër të Javës së Gjergj Kastriot - Skëndërbeut në UAMD’, në bashkëpunim me Muzeun Arkeologjik dhe studiuesit e artit, të cilët kontribuan në realizimin e tij.

Pjesëmarrësit në këtë workshop ishin mësues të shkollave 9-vjeçare të cilët japin mësim lëndën e artit pamor, studentë të programeve master në Mësuesi të Fakultetit të Edukimit në Universitetin e Durrësit, dhe artistë të artit pamor. 

Artisti Kërtusha, foli për bustet e skulptorit dhe të poetit Murat Toptani, bustin e Skëndërbeut ngritur në Kukës në vitin 1939 të Odhise Paskalit, monumentin e Skëndërbeut në Tiranë, grupin skulpturor në muzeun e Krujës dhe monumente dhe përmendore të Skëndërbeut, të cilat janë ngritur në shtete të tjera si Budapest, Gjenevë, Detroit, Itali, Miçigan etj., imazhet e të cilëve u siguruan personalisht nga pjesëmarrësit në workshop. Përjetimet dhe kujtimet personale me artistë të shquar shqiptar: Kristaq Rama, Muntaz Dhrami, Thoma Thomai,  Danish Jukniu, Qazimi nuk nguroi t’i ndante me studentët, të cilët i shoqëronte një kuriozitet dhe dëshirë për të ditur akoma më shumë. 

Piktorja Fjoralba Satka, diskutoi mbi mitin pamor në imazhet e Gjergj Kastriotit Skëndërbeut, duke u fokusuar në dy grupet e veprave artistike. Grupi parë ishin piktura, gravura dhe medalje të realizuara nga artistë europianë dhe turq në periudhën kur Skënderbeu ishte gjallë. Dhe grupi i dytë i veprave, ishin ato të cilat shprehnin vizionin shqiptar mbi heroin historik. Artistë bashkëkohorë si Toni Milaqi, dhe këndvështrimet e tyre të ndryshme ngjallën mjaft entuziazëm dhe debate midis pjesëmarrësve.

Ky workshop synonte të ofronte një rrugëtim për të njohur imazhin e heroit historik përgjatë komunikimit të artistëve në breza, si edhe të ndihmojë mësuesit në zhvillimin e ideve për aktivitete të ardhshme artistike, planifikuar nga ata, në kuadër të vitit të Skëndërbeut. 

Pjesëmarrësit u ftuan të njihet praktikisht me mozaikën dhe procesin e realizimit të saj, ku ata nuk nguruan t’i bashkohen procesit të punës.

Në përmbyllje të këtij workshop-i, u zhvillua një vizitë e veprave të artit në hollin e Muzeut, shoqëruar me guidë të specializuar nga Muzeu.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Policia ka vijuar edhe gjatë natës së mbrëmshme aksionin dhe kontrollin me drager për drejtuesit e mjeteve për evidentimin dhe ndëshki

   Duke filluar nga data 1 Mars do të ndryshojnë testet për marrjen e patentës.

   Gjatë kontrolleve të ushtruara nga efektivët e policisë së komisariatit të Shijakut për kapjen e personave në kërkim dhe me precedent

Sipas parashikimit të sinoptikanëve të MeteoAlb, moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë vendi

Më 14 shkurt, “Reporter i BE-së” publikoi një histori që përmbante pohime kundër Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Beri

Publikohet për herë të parë, videoja e dy vrasësve të dyshuar që qëlluan për vdekje 64-vjeçarin Memli Begalla, në zonën e ish-Bllokut në

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ku nga Vora deri në afërsi të kthesës së Gjirit të Lalzit, radha e automjeteve raportohet

Policia e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Tiranës kanë bërë të mundur goditjen e një grupi që kryente vjedhje në banesa dhe në zonë

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj u ka dhënë mesazhe të qartë drejtuesve të Policisë së Shkodër, gjatë takimit mbi analizën e punës së k

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë mesditën e sotme një pallat gjashtëkatësh në qytetin e Fierit.