Ujësjellësi i Durrësit ndërhyrje për pastrimin e kolektorit të bllokuar prej vitesh (VIDEO+FOTO)

14/09/2018 - 10:27

Ujësjellës Kanalizime Durrës po ndërhyn për pastrimin e kolektorit kryesor që mbledh ujërat e shiut duke nisur nga hyrja e portit në drejtim të lagjes nr. 4. Kolektori në fjalë është ndërtuar para afro 90 vitesh dhe pastrimi i fundit është bërë në vitin 1982. Për shkak të mbeturinave të shumta dhe aluvioneve që janë grumbulluar prej vitesh, zona në fjalë përmbytet shpesh në raste reshjesh. Ujësjellës Kanalizime Durrës në bashkëpunim me bashkinë e Durrësit ka vënë në dispozicion mjetet  dhe specialistët për të kryer këtë proces. Kryeinxhinieri i ndërmarrjes Gerald Dautaj është shprehur se kjo është faza e parë e ndërhyrjes që nis nga hyrja para portit deri te qendra tregtare “Bluestar”, me gjatësi 650 metër linear.

“Po bëhet pastrimi i kolektorit të ujërave të shiut, i cili është një kolektor i dimensionit 2000 mm. Ai ka që nga vitin1982 që nuk është pastruar dhe është ndërtuar që nga koha e italianëve, në vitin 1939 dhe shërbente për largimin e ujërve të shiut në këtë pjesë të qytetit. Ka qenë një kolektor i bllokuar nag aluvionet dhe dekantime të ndryshme. Po bëjmë pastrimin e tij i cili shkon në koherencë edhe me investimin e bashkisë në rrugë dhe trotuare. Faza e parë përfshin aksion nga derdhja në det deri te qendra tregtare Blues star me gjatësi 650 metër linear. Pastrimi i këtij kolektori do të eleminojë tërësisht përmbytjet në rrugën Skënderbej”, thotë Gerald Dautaj kryeinxhinier i UKD-së.

Në përfundim të kësaj ndërhyrjeje, pritet që të eleminohen përmbytjet që ndodhin në stinën e dimrit. Punimet për pastrimin e kolektorit po kryhen gjatë orëve të natës për të mos krijuar probleme në qarkullimin e automjeteve në zonën në fjalë. Ujësjellës Kanalizime Durrës kërkon mirëkuptimin e qytetarëve deri në përfundim të ndërhyrjes, e cila është e domosdoshme që të kryhet në këtë periudhë, kur jemi në prag të stinës së reshjeve të shiut. Paralelisht me ndërhyrjen e ujësjellësit, në zonën që nis nga Brryli në drejtim të stacionit të trenit dhe deri në hyrje të ish-Kënetës, me fondet e Bankës Botërore po kryhet investimi për rehabilitimin e rrjetit të kanalizimeve të ujërave te zeza.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi me 6 vota pro dhe 5 kundër, kthimin në detyrë te Prokuroria e Krimeve të Rënda, për prokurorët Ols

Zëvendësministri i Brendshëm Besfort Lamallari, gjatë një takimi paraditen e sotme me drejtuesit qendrorë të Shërbimit për Çështjet e Bre

Teksa kryeministri Edi Rama bashkë me familjarë të viktimave të 21 janari 2011, deputetë e përfaqësues të Partisë Socialiste po kryenin h

Sot mbushen tetë vite nga 21 janari i vitit 2011, kur Garda e Republikës hapi zjarr ndaj protestuesve të thirrur nga Partia Socialiste pa

Këtë të hënë, disa pedagogë të Fakultetit Histori Filologji të Universitetit të Tiranës kanë nisur sot grevën si mbështetje ndaj protestë

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon mbledhjen e tretë të radhës që prej konstituimit. Në rend dite të kësaj mbledhjeje, janë disa

Orët e para të ditës dominohen nga kthjellime dhe vranësira në të gjithë territorin, më të dukshme në zonat Jugore-Juglindore, ku do të k

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor bën me dije se ka marrë dy vendime të rëndësishme për targat e makinave që iu

Presidenti Ilir Meta nis nesër një vizitë shtetërore dy ditore në Mal të Zi, me ftesë të homologut të tij malazez, Milo Gjukanoviç.