UKD nis investimin për rrjetin e ri të ujësjellësit Mulliri i Bullgarit-Shijak (VIDEO)

19/04/2019 - 13:20

Ujësjellës Kanalizime Durrës nisi investimin për rikonstruksionin e rrjetit të ri të ujësjellësit nga Mulliri i Bullgarit deri në hyrje të qytetit të Shijakut.

Ky investim realizohet me fonde të ujësjellësit dhe parashikon zëvendësimin e linjës së vjetër me një të re. Drejtori i ujësjellësit të Durrësit, Spartak Kovaçi tha se krahas rrjetit kryesor do të realizohet edhe rrjeti shpërndarës për një zonë që ka pasur problematika të shumta.

Drejtoresha e Autoritetit Rrugor Shqiptar, Sonila Qato tha se menjëherë pas investimit të ujësjellësit do të merren masa për nisjen e rikonstruksionit të rrugës me gjatësi 4.9 km.

Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizime, Alqi Bllako tha se ky investim do të përmirësojë ndjeshëm furnizimin me ujë të popullatës së kësaj zone.

Gjatë punimeve do të shtrohet linja kryesore me tubacion 400 mm me gjatësi 2,7 km, rrjeti shpërndarës me gjatësi 6 km, si dhe do të ndërtohen 72 kaseta shpërndarëse për instalimin e matësve të ujit.

Do të jetë një popullsi prej rreth 2 600 banorësh që përfiton nga ky investim në  Bashkinë Shijak dhe Bashkinë Durrës. Punimet pritet të realizohen brenda 2 muajsh dhe pas investimit të UKD, hapet rruga për rikonstruksionin e rrugës.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në burgun 313 ku një 43-vjeçar nga Kukësi i arre

Historia dramatike e një punëtori të ri shqiptar që punonte në të zezë dhe tashmë ka mbetur në karrige me rrota pasi fluturoi nga pesë me

Kryeministri Rama ka qenë në Durrës pasditen e sotme, për të inspektuar një pallat të dëmtuar nga tërmeti.

Banorët e një kompleksi pallatesh me 264 apartamente banimi, te ish-URT në Durrës, i janë drejtuar kryeministrit Edi Rama me shpresën se

Kompania britanike e taksive, ku punonte shqiptari Klement Çupi, i cili humbi jetën në tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit 2019, ka vendos

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar ka rikonfirmuar sot masat e sigurisë për 6 personat e akuzu

Pas kapjes së mbetjeve të rrezikshme në një traget në Vlorë, ka reaguar ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi.

Zbardhet dëshmia e 21-vjeçares, e cila një ditë më parë u arrestua nga Policia e Durrësit pasi u kap me 13.5 gr. kokainë.

Bashkia e Durrësit ka reaguar lidhur me protestën e banorëve të një pallati në lagjen nr.5 të qytetit bregdetar.

Banorët e pallatit të ndërtuar nga "Ndregjoni" nuk i ka bindur as shpjegimi i kompanisë dhe as ai i bashkisë, ndaj kanë dale sërish në pr