UKD tjetër njoftim për furnizimin me ujë në Durrës

10/09/2019 - 13:46

Ujësjellës Kanalizime Durrës (UKD) prej dy ditësh po punon për zëvendësimin e tubacionit të furnizimit dhe shpërndarjes drejt depos nr. 2 të qytetit, me qëllim optimizimin e rrjetit dhe përshtatjen e tij me prurjet e ujësjellësit të ri. 

Për shkak të punimeve, lagjet nr. 7, 8 dhe 10, gjatë ditës së hënë dhe të martë (dt 9-10 shtator) nuk janë furnizuar me ujë të pijshëm. Furnizimi i lagjeve në fjalë me ujë të pijshëm do të rifillojë normalisht mëngjesin e së mërkurës, dt. 11 shtator, ndërkohë që UKD ka shfrytëzuar këtë moment për kryerjen e punimeve duke qenë se OST ka stakuar energjinë elektrike në rajonin Laç-Fushë Kuqe, ku stacioni i pompave nuk furnizohet me energji gjatë ditës së sotme nga ora 08.00-18.00.

Punimet për zëvendësimin e rrjetit të vjetër janë pjesë e projektit të Bankës Botërore që përfshin të gjithë investimet për ndërtimin e ujësjellësit të ri, optimizimin e rrjetit, instalimin e matësve të ujit si dhe ndërhyrjen në rrjetin e kanalizimeve të ujërave të ndotura.

UKD ka kryer më parë punime të tilla të ngjashme për ndërrimin e rrjetit të vjetër dhe lidhjen me depot që furnizojnë me ujë qytetin e Durrësit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto e nisi ditën sot me vizitat e urimit për një fillim të mbarë e sa më të frytshëm në rrugën e dijes

Në disa zona të Durrësit dhe Shijakut do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike të mërkurën më datë 18 shtator.

Zbardhen emrat e dy kandidatëve që do të zëvendësojnë vendin e lënë bosh nga Gentian Osmani në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sot ka nisur viti i ri shkollor për sezonin 2019-2020, ndërsa nxënësit e emocionuar, shoqëruar nga prindërit e tyre, i janë drejtuar inst

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime, por herë pas herë do të ketë dhe kalime vranësirash kryesisht në zonat mal

Emigrimi i studentëve dhe punëtorëve të kualifikuar po shoqërohet me humbje të kapitalit njerëzor dhe kjo po ndikon negativisht te vendet

Është ndarë nga jeta në moshën 100 vjeçare ish-gjenerali Rrahman Parllaku. Ai është njohur ndryshe dhe si “Gjenerali i 3 epokave”.

Të dielën,më 15 shtator 2019, u bregëzua në kalatën nr. 5 të portit të Durrësit anija kablloshtruese “Ocean Link”.