"Unë të dëgjoj", lançohet këshillimi online për nxënësit me aftësi ndryshe në Durrës

02/04/2020 - 13:28

Në kuadër të situatës së krijuar në vend nga përhapja e virusit COVID-19 si dhe masave për të përballuar sa më mirë këtë situatë, Bashkia Durrës dhe Zyra Vendore e Arsimit Parauniversitar Durrës (ZVAP), me mbështetjen teknike të Projektit “Bashki te Forta”, lançojnë linjën e këshillimit online “Unë të dëgjoj” pikërisht në ditën botërore të autizmit.

Kjo linjë komunikimi u vjen në ndihmë prindërve të fëmijëve me aftësi ndryshe të cilët frekuentojnë arsimin parashkollor dhe atë 9-vjeçar, në bashkinë Durrës.

Shërbimi psiko-social ofrohet nga 17 psikologë të shkollave dhe kopshteve dhe nga ky shërbim do të përfitojnë 187 nxënës me aftësi ndryshe. Për çdo informacion të dhënë ruhet anonimati.

Prindërit e këtyre nxënësve, mund të marrin këtë shërbim, duke plotësuar formularin në këtë link: https://forms.gle/nBMjm7v7gXc52VGJ7

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu informon se në javën e parë të kthimit në normalitet të sistemit shënd

Opozita u angazhua sërish sot që të bëjë gjithçka sa i takon asaj për të përmbyllur reformën zgjedhore brenda datës 31 maj.

Më 29 maj mbyllet viti shkollor, një vit ky i pazakontë, i zhvilluar muajt e fundit online, për shkak të masave parandaluese për prekjen

Kur u bë e qartë se semestri i dytë i vitit akademik 2019-2020 do të devijonte nga përfundimi i tij normal dhe universitetet kaluan në më

Banorët e kompleksit “Jedas” në Durrës kanë protestuar para bashkisë së qytetit paraditen e sotme pasi kërkojnë sqarim lidhur me procedur

Ambasada amerikane në vendin tonë ka dalë sot me një deklaratë ku në fokus është reforma në drejtësi.

Meteorologia Adjola Bani, në një lidhje direkte me  edicionin e lajmeve në Ora News ka treguar si do jenë temperaturat gjatë kësaj jave d

Ministria e Drejtësisë me anë të një akti normativ, propozon që të nisin gjyqet në vend me rregullat e Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 25 persona.

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka konfirmuar në detyrë komandantin e Gardës së Republikës, Gramoz Sako.