Urbanisti Muka: Shembja e ndërtesave tregoi se në Durrës, shteti s'ka funksionuar

03/12/2019 - 16:47

Pasojat e tërmetit të 26 nëntorit kanë zbuluar shumë problematika nga ana arkitekturore dhe urbanistike, sidomos në qytetin e Durrësit.

Urbanisti Ardi Muka i ftuar në hapësirën e intervistës në Ora News zbulon se plani urbanistik për zhvillimin e qytetit nuk është vendosur në zbatim. Muka, ish-anëtar i Këshillit Bashkiak të Durrësit në 2015-ën deklaroi se ky master plan është miratuar, por 4 vite më vonë nuk ka gjetur ende zbatim.

"Ky tërmet dhe nxori atë çfarë kemi bërë gabim këto 30 vite. Jo se në periudhën paraardhëse të regjimit komunist kemi pasur një zhvillim më të mirë por të paktën disa norma në atë periudhë ishin strikte. Në Durrës ky tërmet na nxori zbuluar, pjesën e projektimit, arkitektët, urbanistët. Në vitin 2015, Këshilli Bashkiak ku unë bëja pjesë, ka aprovuar një fond për të hapur normat e reja për master planin e qytetit, plani strategjik të zhvillimit të qytetit. Po hyjmë në 2020-ën dhe për motive thjesht korruptive, ai plan sot e kësaj dite nuk është i zbatuar në qytetin e Durrësit."

Për sa i përket një objekti 28 katësh në Durrës dhe të gjithë banesat që u shembën si pasojë e tërmetit, Muka deklaron se shteti nuk ka funksionuar.

"Objekti me 28 kate si dhe objektet që për fatin e keq u shembën me pasoja jetësh njerëzore treguan që në Durrës shteti nuk ka funksionuar. Kur them shteti dua të them Bashkia dhe pushteti qendror."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni Evropian ka prezantuar vlerësimin e tij për përmbushjen e kërkesave për mekanizimin e mbajtjes së liberalizimit të vizave me Sh

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.

Vijon të rritet frikshëm numri i të infektuarve me koronavirus në Shqipëri, ku gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një tjetër reko

SPAK-ut i shtohet një prokurore, pasi Kolegji i Posaçëm i Apelimit konfirmoi në detyrë prokuroren Manjola Kajana, duke e çuar në 13 numri