Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Vaksinohen operatorët turistik në Durrës: Presim që të ndryshojë puna. Rama: Turistët do të gjejnë hotele "Covid free"

17/04/2021 - 14:47

Ditën e sotme ka nisur vaksinimi i operatorëve turistik në qytetin e Durrësit. 

Punonjësit e sektorit të turizmit janë paraqitur në qendrën e vaksinimit të ngritur në sheshin "Liria" , për të marrë dozën e parë të Coronavac.

Operatorët turistikë shfaqen optimistë që iu është krijuar kjo mundësi që të mund të punojnë përgjatë sezonit të verës, pasi siç shprehen, sektori në të cilin operojnë ata është prekur shumë nga pandemia e Covid-19.

"Pjesa turistike është ajo që është prekur më së shumti nga situata e Covid-19. Jemi jashtëzakonisht shumë të lumtur që na është bërë e mundur që ne të vaksinohemi. Kjo është një përparësi për pjesën e turizmit."

"Ne punojmë në shërbim dhe normalisht që duhet të vaksinoheshim, sepse jemi tërë kohën me klientët. Presim që të ndryshojë puna."

"Shpresoj tani me vaksinimin të vijnë turistë, të punojmë.", thonë ata.

Ky proces është ndjekur nga afër nga kryeministri Edi Rama i cili tha se në sezonin e verës turistët do të gjejnë hotele që do të jenë "Covid free".

"Sot është e rëndësishme që të informohen edhe të tjerët. Qeveria është gati për të vaksinuar të gjithë personelin e strukturave hoteliere, duke filluar nga strukturat hoteliere të bregdetit sepse janë ato që do të kenë masën më të madhe të turistëve që do të presin dhe me këtë vaksinim japin një garanci më shumë për operatorët turistikë dhe turistët që do të vijnë të gjejnë hotele që janë "Covid free", të lira nga Covid. Pastaj do vazhdojë edhe me të tjerët, por të gjithë të aplikojnë në Ministrinë e Turizmit dhe të futen në radhë për të marrë vaksinën", tha Rama.

Ndërkohë Manastirliu u shpreh se të vaksinuarit do të kenë certifikatë vaksinimi individuale, por kjo do të jepet edhe për subjektet e hotelerisë.

Nga ana tjetër, kryeministri Rama tha se punonjësit e radhës që do të vaksinohen janë punonjësit në fabrika dhe transportuesit e udhëtarëve.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hiqet tenda në sheshin "Liria" në Durrës, e ngritur për procesin e vaksinimit masiv të qytetarëve për moshat +65 vjeç.

Nga raportimet e prokurorive të juridiksionit të përgjithshëm mbi veprat penale në fushën e zgjedhjeve për periudhën parazgjedhore e deri

Kërcënoi me granatë në dorë, punonjësit e policisë, me qëllim moslejimin e kontrollit të banesës dhe më pas tentoi të largohej, neutraliz

Profesor Tritan Kalo ka dhënë lajmin e mirë mëngjesin e sotëm se është regjistruar 24 orëshi i parë që në Infektiv që nuk është paraqitur

Më 11 janar, një zhurmë e fortë matrapiku dëgjohej në mes të Bulevardit Dyrrah – arteria kryesore e Durrësit, e cila e merr emrin nga top

Një ditë pasi portali "DurrësLajm" publikoi foto dhe video të situatës së krijuar në qytet për shkak të grumbujve me mbeturina, koshat e

Minatori Elton Debreshi, i cili kandidoi si i pavarur në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, tashmë i është kthyer punës në galeri, pas

Këtë të shtunë, deri në orët e mesditës territori do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare të cilat do të krijojnë mundësi për sh

Ibrahim Didani është kambisti, i cili ra pre e grabitjes sot në mbrëmje nga tre persona në Sarandë.

Autoriteti Portual Durrës shpall konkursin për 2 (dy) vende vakante prane Forcës së Sigurisë Portuale Durrës per pozicionin e punës: