Varfaj sqaron banorët e Durrësit që ishin me qira para tërmetit: Ka një keqkuptim, kjo kategori s'duhet të aplikojë (VIDEO)

07/12/2019 - 15:10

Kryetari i përkohshëm i bashkisë së Durrësit, Zhulien Varfaj, sqaroi sot nga salla e Këshillit Bashkiak, të gjithë ata banorë të Durrësit, të cilët kanë pasur një banesë me qira dhe iu është dëmtuar nga tërmeti, që nuk do të përfitojnë bonus nga shteti.

Varfaj theksoi se asnjëherë nuk trajtohen ato familje që kanë qenë me qira dhe mund t’iu jetë prishur shtëpia nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai sqaroi më tej banorët se ka një keqkuptim, “pasi të gjithë ata që kanë qenë me qira po aplikojnë për të marrë këtë bonsus qiraje”. Kjo kategori nuk përfiton ndihmë nga shteti, pra duhet të marrin një tjetër banesë me qira dhe t’i përballojnë vetë shpenzimet e qirasë.

“Këtë fond ne e kalojmë si numër familjesh, në vlerë lekësh do të kalojë pas aplikimit dhe pasi qytetari ka ardhur dhe ka paraqitur kontratën me qiradhënësin. Gjatë kësaj kohe ne do të bëjmë listën e gatshme dhe si administratë bashkie t’jua miratojmë dhe bonusi i qirasë të kalojë me një vendim qarkullues nëse do të jetë e nevojshme”, tha Varfaj.

Sot Këshilli Bashkiak i Durrësit ka votuar në mënyrë unanime bonusin e qirasë për 660 familjet e para që kanë aplikuar pranë bashkisë Durrësit, pas dëmtimit të banesave nga tërmeti i 26 nëntorit. Këto familje do të përfitojnë nga subvencionimi i qirasë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një ceremoni solemne, Presidenti i Republikës Ilir Meta vlerësoi Ambasadoren e Republikës së Francës, Znj.

Sandër Lleshaj ministër i  punëve të brendshme është duke zhvilluar një vizitë në Liban me qëllim mundësimin e riatdhesimit të fëmijëve d

Vetëm pak kohë pas publikimit të lajmit për qenin që u vra pasi u lidh pas makine dhe u tërhoq në rrugë nga i zoti në Sukth, një tjetër l

Ditëve të nxehta duke se ju ka ardhur fundi, dhe duke nisur nga dita e nesërme 23 shtator, mund të themi se jemi zyrtarisht në stinën e v

Paraditen e kësaj të marte, kryeministri Edi Rama njoftoi përmes një Live në Facebook se vizitoi zyrat e Institutit të Sigurimeve Shoqëro

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Përkeqësimi i kushteve të motit që filloi që mbrëmjen e së hënës bëri që sot një skaf të përfundonte në bregdetin e sektorit Hekurudha, n

Gjykata e Apelit ka dhënë vendimin "shërbim prove", për tre gjyqtarët të cilët akuzohen se kanë parë një ndeshje "El Classico" me paratë

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë për të rinjtë e arrestuar për vrasjen e 39-vjeçarit Armando Baboçi, ngjarje e ndodhur më 18

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19.