Varg kilometrik kamionësh për në doganën e Durrësit (VIDEO)

24/01/2021 - 11:34

Dhjetëra kamionë në radhë për të kaluar traun e doganës në portin e Durrësit, paraditen e sotme.

Pamjet filmike që sjell operatori Denis Simaku tregojnë vargun e gjatë të kamionëve, që presin që nga ora 08.00 për të kryer procedurat doganore dhe për t’u imbarkuar më pas në tragetet e linjave me vendin fqinjë Itali.

Radhët e gjata janë veçanërisht torturuese gjatë ditës së mërkurë dhe të diel, duke shkaktuar pakënaqësi të shumta tek shoferët e kamionëve, që humbin orë e orë të tëra në pritje të tejzgjatura.

Nuk janë të pakta rastet kur radhët nisin që nga orët e para të mëngjesit për të përfunduar rreth orës 02.00 pas mesnate.

Vendimi i doganës për të kaluar në skaner çdo kamion që kalon përmes kësaj pike kufitare shkakton vonesa të shumta.

Në doganë është vetëm një skaner dhe autoritetet nuk procedojnë sipas analizës së riskut (duke përzgjedhur vetëm disa kamionë që do të kalojnë në skaner). Për pasojë, vargu i kamionëve në pritje arrin në disa kilometra.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pfizer do të sjellë të tjera vaksina për Shqiperinë të hënën dhe brenda 10 ditëve të para të marsit pritet të mbërrij sasia e parë e doza

Procesi i rindërtimit në qytetin e Durrësit duket se ka mbetur në vendnumëro.

Në pavionin Covid të spitalit të Durrësit i cili është hapur pak ditë më parë, deri më tani janë ezauruar 75% të kapaciteteve.

Policia e Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë ndëshkuar me masë administrative 997 qytetarë që nuk zbatuan masat anticovid.

Stërvitja “Defender Europe 21” ku do të marrin pjesë rreth 6000 trupa dhe qindra mjete ushtarake nga SHBA, Shqipëria dhe vende të tjera a

Ambasada amerikane në Shqipëri u bën thirrje të gjithë qytetarëve që të mos bien pre e mashtrimeve për marrje të vizës në këmbim të parav

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako ka nënshkruar një marrëveshje me rektoren e Universitetit "Aleksandër Moisiu", Kseanela S

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhuruar 29 automjete tip "Humvee" për Forcat e Armatosura të Shqipërisë.

Kamerat e sigurisë kanë zbardhur intinerarin e autorit të vrasjes së 66-vjeçarit Behar Sofia.