Vazhdon beteja me zjarret në Shëngjin, 200 efektivë në terren

23/08/2019 - 22:58

Situata e zjarrit vazhdon të ngelet problematike në Shëngjin. Vatra e zjarrit është përhapur deri afër zonave të banuara ndërsa terreni i vështirë malor dhe era ka bërë gjithnjë e më të vështirë izolimin e flakëve.

Nga pamjet duket qartë se zjarri është përhapur në zonën e quajtur Lugu i Lemës dhe gjithashtu janë raportuar disa shpërthime. Kjo situatë ka ndikuar tek pushuesit të cilët kanë filluar të largohen nga hotelet dhe shtëpitë e pushimeve.

Në një njoftim të dalë nga Ministri e Mbrojtjes thuhet se në terren ndodhen rreth 200 efektivë të angazhuar për shuarjen e zjarrit

“Kontribut i përbashkët i trupave dhe mjeteve të MZSH, pushtetit vendor, Forcave të Armatosura dhe banorëve për mbajtjen nën kontroll të zjarrit të rënë në kurorën e gjelbër të Shëngjinit. Asnjë banesë e rrezikuar, ndërkohë që, prej dy ditësh e netësh, FA me mjete e trupa nga Tirana e Shkodra dhe bashkia Lezhë janë në terren dhe do të jenë në aty deri në shuarjen e flakëve. Aktualisht jane 200 efektivëve të nga strukturat e mësipërme të angazhuar për situatën në Shëngjin”, thotë ministria.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Ekonomisë së Financave, Anila Denaj ka ftuar të gjithë qytetarët që të aplikojnë për pagesën e papunësisë në kohën e COVID-19

Gjykata e Posaçme Apelit ka caktuar datën 9 prill për seancën e ish- ministrit të brendshëm Saimir Tahiri.

Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja

Veliera luksoze “Maltese Falcon” është ankoruar mëngjesin e sotëm në kalatën nr.5 të portit të Durrësit. 

Edhe pse jemi në gjendje lufte për shkak të koronavirusit, duket sikur durrsakët ecin me parimin se “rregullat janë bërë për t’u thyer”!

Presidenti i PE, David Sassoli i është drejtuar me një letër kryeparlamentarit shqiptar Gramoz Ruçi dhe homologëve të tij të Ballkanit Pe

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka njoftuar se pas mbërritjes së pesë respiratorëve të rinj në spitalin COVID 2 "Shefqet Ndr

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka falenderuar gjithë policët për angazhimin e tyre në luftën kundër koronaviru

Ambasada e SHBA në Tiranë flet sërish për Reformën në Drejtësi, teksa ndalet te viktimat e krimit.

Policia e Durrësit vijon kontrollet në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave