Vdekja e trefishtë në Gjirin e Lalzit, flasin mjekët e QSH Manzë (VIDEO)

09/05/2021 - 15:29

Një tragjedi ka ndodhur në familjen Haliti nga Gjilani i Kosovës, me banim në Gjirin e Lalëzit. Tre anëtarë kanë ndërruar jetë gjatë tre ditëve të fundit, ndërsa pista kryesore është ajo e helmimit si pasojë e kërpudhave të mbledhura në pyllin e Gjirit të Lalëzit.

Afrim Haliti 57 vjeç, bashkëshortja Ferzinaze 56 vjeçe dhe nëna Elfete 75 vjeçe ndërruan jetë në QSUT, ku ishin dërguar për mjekim mbrëmjen e datës 6 maj. Më herët atyre u ishte ofruar ndihma e parë në qendrën shëndetësore të Manzës. Sot djali i çiftit Haliti, në një deklaratë për mediat nga Kosova drejtoi gishtin drejt mjekëve të kësaj qendre, të cilët i akuzoi për mjekim të pakujdesshëm. Por kjo kundërshtohet nga dy nga mjekët që ofrojnë shërbim në këtë qendër.

Anesti Kamburi, mjek në qendrën shëndetësore të Manzës, deklaroi se protokollet mjekësore janë ndjekur me rigorozitet dhe shërbimi ka qenë mjaft korrekt. “Nuk besoj se kolegët kanë dhënë mjekim të gabuar. Të pritet autopsia”.

Mjeku tjetër veteran i kësaj qëndre shëndetësore, Bardhyl Belba, hodhi dyshime se vdekja nuk ka ardhur si pasojë e kërpudhave, pasi sipas tij nuk ka ndodhur asnjëherë më parë një gjë e tillë

Prokuroria e Durrësit pret analizat dhe përgjigjen e Institutit të Mjekësisë Ligjore për të zbardhur shkaqet e vdekjes. Ndërkohë policia ka proceduar penalisht për veprën penale "Mjekim i pakujdesshëm", mjekun Shyqyri Beqajn 54 vjeç dhe Jonuz Karajn, 60 vjeçar.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e

Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës është zgjedhur zv/president i Forumit Adriatiko-Jonian të Dhomave të Tregtisë.

Policia e Korçës ka publikuar detaje dhe pamjet e operacionit në fshatin Podgori që çoi në arrestimin e një 23-vjeçari që tentoi të vrist