Vdekje të larta në intubim? Ja si përgjigjet Manastirliu

07/04/2020 - 22:58

Ndërsa Shqipëria vijon të jetë nën efektin e masave të izolimit social, në një lidhje në emisionin “Opinion” Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, tha se  masat kanë dhënë efektet e veta.

E pyetur nga gazetari Blendi Fevziu, lidhur me faktin që thuajse të gjithë personat që kanë hyrë në intubim kanë humbur jetën, Manastirliu tha:

“Ajo çfarë dua të garantoj është që mjekët tanë punojnë në të njëjtat kushtet siç punojnë mjekët kudo në botë, përsa u përket terapive, aparaturave. Pacientët që futen në respirator trajtohen me të gjithë protokollin që trajtohen dhe në botë. Çfarë më kanë raportuar janë sëmundjet bashkëshoqëruese që japin fatalitet”.

Më tej Manastirliu mohoi faktin që Shqipëria të ketë një  shifër të larte të fataliteteve në raport me rajonin.

“Në raport me numrin e fataliteteve në rajon, Shqipëria nuk është më lartë, bilanci përcaktohet në fund të luftës, por meqë po më pyesni tani. Unë them të presim deri në fund të kësaj lufte për të parë numrat”, tha Manastirliu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Europa Nostra i ka drejtuar sot një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, një javë pas shembjes së Teatrit Kombëtar.

Një 12-vjeçare është larguar nga banesa e saj në lagjen nr.4 në Durrës.

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero i është përgjigjur pedagogut Erion Kristo i cili një ditë më parë tha: "Ajri të shëron?

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të

Zbardhen detaje të reja nga grabitja spektakolare në Tiranë, ku Donald Hoxha bashkë me Gentian Kanen vodhën mbi 250 milionë lekë nga maki

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e Fitër Bajramit.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar së gjatë 24 orëve janë identifikuar 9 raste të reja me COVID-19.

Ditën e martë, 26 maj, mbushen plot 6 muaj nga tërmeti i fund nëntorit të vitit të kaluar, që la pas shkatërrime të shumta në Durrës.

Ambasada Amerikane në Tiranë uron festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët myslimanë.

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako, ka uruar besimtarët myslimanë, qytetarët e Durrësit dhe të gjithë shqiptarët me rastin e