Veliaj dhe ministrja Kumbaro dëgjesë me artistët për Teatrin Kombëtar

Postuar: 14/06/2018 - 11:50

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, po zhvillojnë një dëgjesë me artistët, të cilët kanë kundërshtuar me forcë prishjen e Teatrit Kombëtar në Tiranë.

“LIVE nga dëgjesa me artistët për t’i dhënë Tiranës një Teatër Kombëtar dinjitoz, xhevahir i ri i qytetit dhe qytetarëve”, shkroi Veliaj në një postim në rrjetet sociale.

Ministria e Kulturës ka hedhur për konsultim projektligjin që çon në shembjen  e godinës së Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin në vend të tij të një teatri të ri.

Seanca dëgjimore vjen një ditë para aksionit të paralajmëruar të komunitetit të artistëve, që pritet të kalojë në një formë tjetër të protestës, duke qëndruar 24 orë në ambientet e Teatrit Kombëtar.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ish-drejtori i ALUIZNI-t në Durrës, Flamur Gjuzi ka humbur një njeri të dashur.

   Një tërmet ka rënë mbrëmjen e sotme, në orën 21:04 në Gjirin e Lalzit.

   Në qarkun e Durrësit, fillimi i këtij viti të ri shkollor solli edhe bashkimin e disa shkollave me qëllim eliminimin e fenomenit të kl

   Në të ardhmen, të gjitha rrugët të cilat kanë standardet e një autostrade do të jenë me pagesë.

Prej ditës së hënë, nxënësit kanë nisur vitin e ri shkollor në të gjithë Shqipërinë.

Bie kërkesa për gjykim të shkurtuar për dy kushërinjtë, Dejvi dhe Eugen Bitraj të cilët akuzohen për vrasjen e Marvi Mihalit.

Drejtoresha e Open Date Albania, Arianita Brahaj përmes një statusi në Facebook, tregon një histori kërcënimi nga një biznesmen.

Ujësjellës Kanalizime Durrës ka njoftuar sot se ditën e nesërme (datë 19.9.2018) qyteti do të vuajë mungesën e uji të pijshëm.

Barba Bala, një prej banorëvë autoktonë të Himarës, që së bashku me 4 djemtë e tij u zhvendosën nga Himara në Jalë në 1990-n, në një inte

Ambasada Amerikane në Tiranë i ka uruar rrugë të mbarë ambasadorit Donald Lu pas përfundimi të mandatit të tij në vendin tonë.