Veliaj: Të rinjtë duhet të paguhen për praktikat e punës

25/01/2020 - 21:21

Për tre muaj me radhë, të rinj të talentuar patën një mundësi të shkëlqyer për të nisur karrierën e tyre profesionale, falë projektit të Bashkisë së Tiranës “Fillo me një ide – Fito një internship”. Kryebashkiaku Erion Veliaj u dorëzoi nga një certifikatë të rinjve që përfunduan me sukses intershipin në Bashkinë e Tiranës dhe theksoi se kjo përvojë synon që të rinjtë të paguhen për praktikat që zhvillojnë nëpër institucione apo kompani të ndryshme.

“Gjithmonë kam këmbëngulur se duhet të shkojmë drejt praktikave të paguara. Jo sepse nuk vlen eksperienca për ta vënë në CV, por sepse duhet të fusim një kulturë, edhe te kompanitë private, se ti nuk mund të marrësh tërë kohën praktikantë, t’i përdorësh si ‘skllevër’ dhe pastaj t’i lëshosh prapë dhe të marrësh një grup tjetër aplikantësh”, tha Veliaj. Ai shtoi se shumë prej ideve që vinin nga praktikantët në Bashkinë e Tiranës janë mikpritur dhe më pas janë kthyer projekte reale në Tiranë.

“Një nga gjërat që më gëzon më shumë, përveç eksperiencës që kemi pasur, është larmia e ideve me të cilat kemi punuar. Kur shoh idenë e “Tirana Buss Tour”, është një nga temat më të nxehta sot sepse kemi një sistem që kemi trashëguar ku, linjat ishin privatizuar dhe ne jemi vetëm rregullatorë, s’jemi vetë një pronar linje”, nënvizoi ai.

Veliaj dha lajmin e mirë se i gjithë transporti i Bashkisë së Tiranës, nga muaji tjetër do të jetë 100% elektrik. “Jemi në prag të hapjes së garës për linjën e elektrike. Ndërkohë, i gjithë transporti i institucionit të Bashkisë së Tiranës, nga muaji tjetër do të jetë 100% elektrik. Duam të jemi bashkia e parë në Ballkan që është komplet elektrike. Madje, edhe bashkia e re, që do të jetë e koncentruar në një godinë të vetme në Bulevardin e Ri, është prapë një shans fantastik për ta bërë ndërtesën e parë në Ballkan me zero gjenerim karboni apo gazrash”, tha ai.

16 të rinj që kishin përfunduar studimet e larta në nivelin Bachelor, Master Profesional ose Master Shkencor dhe që ishin të grupmoshës deri në 28 vjeç, u bënë pjesë e internshipit 3-mujor në Bashkinë e Tiranës. Ata punuan nga afër me stafin e bashkisë dhe në përfundim secilit iu dha një çmim në vlerë monetare, si dhe një certifikatë pjesëmarrjeje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pasditen e kësaj të shtune, Durrësi ishte tërësisht i boshatisur.

Përmes një postimi në Facebook, mjeku i infektivit, Tritan Kalo u bën thirrje shqiptarëve që të respektojnë këshillat e specialistëve për

Ditën e sotme u mbush plot një javë që një grup sipërmarrësish durrsakë kanë bashkuar forcat për t’u ardhur në ndihmë kategorive më vulne

Izolimi i detyrueshëm i qytetarëve si masë mbrojtëse nga koronavirusi, ka bërë që shumë familje në nevojë në Durrës të përballen me vësht

Numri i personave që kanë humbur jetën në Greqi si pasojë e koronavirusit ka shkuart në 32. Sikurse bëjnë të ditur mediat greke numri i p

Qeveria ka detajuar mënyrën si do ndahen paratë e pagave për të punësuarit në biznesin e vogël.

Drejtoresha e spitalit rajonal të Durrësit, Nadire Jani, ka reaguar menjëherë pas një denoncimi të bërë në rrjete sociale nga ish—deputet

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu përcollën sot në aeroportin e Rinasit, 30 mjekë dhe infermierë të

Ish-deputetja e Durrësit, Fatbardha Kadiu, ka denoncuar përmes një statusi në Facebook faktin se një pacient i prekur nga Covid-19 po mba