"Veliera, aty ku nenin gjyqësor e bënë nen shkatërrues"

15/03/2019 - 11:13

Ashtu siç ishte paralajmëruar që një ditë më parë, Shoqëriua Civile e mbështetur nga përfaqësues të Partisë Demokratike dega Durrës, kanë protestuar pranë Velierës, aty ku kanë rifilluar punimet prej pak kohësh.

"Gjyqtarët e Velierës në Vetting popullor, Veliera në Vetting gjyqësor", "Veliera, aty ku nenin gjyqësor e bënë nen shkatërrues", lexohet në pankartat që protestuesit mbajnë në duar.

Ata kërkojnë pezullimin e projektit dhe bllokimin e punimeve në zonën “A” dhe “B”, të konsideruara zona arkeologjike. Shoqëria Civile e ndoqi në disa shkallë gjyqësore kërkesë-padinë për anulimin e projektit por në fund Gjykata Administrative e rrëzoi kërkesën e tyre dhe i hapi rrugë rifillimit të punimeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar burgim të përjetshëm për Namik Velajn, i cili mbyti bashkëshorten e tij dy vite më parë.

Dervis Arapi, 33-vjeçari të cilit iu vra i ati nga vëllezërit Ekonomi në Durrës dy vjet më parë, ngjarje në të cilën u akuzua edhe Jurgen

Pas shpalljes në kërkim nga policia të Dervis Arapi, i cili dyshohet se është hakmarrë ndaj Jurgen Kurtit për vrasjen e të atit ndodhur n

Grupimi "Bicycle Durrës" ka paralajmëruar një protestë përpara Bashkisë Durrës mw 24 mars (të dielën), ku do të paraqiten publikisht kërk

11 nxënës janë helmuar pas një eksperimenti të bërë në shkollë. Ngjarja ka ndodhur në një shkollë në Bulqizë.

Këtë vit, vendi ynë shënon 10 vjet anëtarësim në Aleancën Euroatlantike.

Shkarkohet nga detyra ambasadorja shqiptare në Athinë, Ardiana Hobdari.

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare dominojnë në ultësirën perëndimore.

Për dy ditë ( sot dhe nesër, e mërkurë dhe e enjte) në disa zona në Durrës dhe Shijak do të stakohet energjia elektrike.