"Veliera, aty ku nenin gjyqësor e bënë nen shkatërrues"

15/03/2019 - 11:13

Ashtu siç ishte paralajmëruar që një ditë më parë, Shoqëriua Civile e mbështetur nga përfaqësues të Partisë Demokratike dega Durrës, kanë protestuar pranë Velierës, aty ku kanë rifilluar punimet prej pak kohësh.

"Gjyqtarët e Velierës në Vetting popullor, Veliera në Vetting gjyqësor", "Veliera, aty ku nenin gjyqësor e bënë nen shkatërrues", lexohet në pankartat që protestuesit mbajnë në duar.

Ata kërkojnë pezullimin e projektit dhe bllokimin e punimeve në zonën “A” dhe “B”, të konsideruara zona arkeologjike. Shoqëria Civile e ndoqi në disa shkallë gjyqësore kërkesë-padinë për anulimin e projektit por në fund Gjykata Administrative e rrëzoi kërkesën e tyre dhe i hapi rrugë rifillimit të punimeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Një grup nxënësish nga shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” në Durrës vizituan Ambasadën nëpërmjet programit Njihu me Amerikën.

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së V

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, nuk ka qenë i vetmi që është marrë në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për hetimet që po

Deputeti më i ri në Kuvend, Selami Jenishehri rezulton të ketë qenë i dënuar për mashtrim.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë në pyetje kryetarin socialist të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, lidhur me hetimet që po zhvi

Cilësia e dobët e ushqimeve dhe moszbatimi i ligjit nga ana e inspektorëve të Autoritetit të Kontrollit Ushqimor kanë nxitur anëtarët e F

Ndërsa politika ‘i nxin’ faqen në arenën ndërkombëtare vendit tonë të vogël, janë qytetarët shqiptarë, ekselentë në shkollë dhe punë, që

Qyteti i Durrësit dhe zonat përreth do të kenë një furnizim më të mirë me ujë të pijshëm në sajë të ndërtimit dhe vënies në funksion të r

Në datën 20 maj në kryeqytet do të zhvillohen punime në kabina nga ora 09:00 deri në 15:00 e për rrjedhojë përgjatë këtyre orëve do të ke

Të rinjtë demokratë sulmuan me domate dhe perime të tjera Drejtorinë e AKU-së në Durrës në shenjë proteste për cilësinë e ushqimeve që po