Veliu raporton në Kuvend: Ulet trafiku i lëndëve narkotike; 34.5 mln euro të sekuestruara

21/11/2019 - 10:57

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka raportuar sot në Komisionin parlamentar të Sigurisë duke bërë bilancin e 10 muajve të punës së policisë e duke zbuluar një sërë shifrash që kanë të bëjnë me kriminalitetin.

Veliu tha se janë 29 mijë e 676 vepra penale të evidentuar nga janari deri në tetor të këtij viti dhe është ulur numri i rasteve të trafikimit të lëndëve narkotike.

Ai deklaroi se synimi i policisë mbetet përafrimi i sigurisë si në vendet e BE dhe sundimi i ligjit në gjithë vendin.

“Synimi im mbetet realizimi i detyrimeve që rrjedhin nga integrimi i vendit. I kemi kushtuar rëndësi shkëmbimit të informacionit me homologët. Gjatë 10 muajve është ulur numri i rasteve të trafikimit të lëndëve narkotike. Nga janari në tetor 2019 janë evidentuar 29676 vepra penale.
Janë shkëmbyer 15 mijë informacione me partnerët.
Janë sekuestruar në 48 raste lëndë narkotike. Nga 29 mijë vepra penale, janë zbuluar 24 mijë. Janë kryer 91 hetime pasurore. Janë sekuestruar 34 milionë 578 mijë euro dhe 53 milionë në zbatim të ligjit antimafia”
, deklaroi Veliu.

Po kështu ai zbuloi se për vitin 2019 ka pasur 14 vrasje në familje me 17 viktima dhe 80 vrasje në tentativë, 2 nga pakujdesia.

“Janë evidentuar 49 vrasje nga 45 në vitin e shkuar. Janë zbuluar 40 prej tyre, ose 65 autorë të dyshuar. Gjithashtu janë evidentuar 131 raste të krimeve seksuale
Shqetësim përbën dhuna në familje ku janë evidentuar 4032 raste.
1400 të mitur të dyshuar si autorë të veprave penale si vjedhje, kanosje dhe shkelje e rregullave të qarkullimit
”, deklaroi më tej kryepolici Veliu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuroria e Durrësit ka reaguar pas arrestimeve të kryera gjatë ditës së sotme lidhur me tërmetin e 26 nëntorit. Sipas prokurorisë nga v

Spiros Pavlidis, ish-pedagog dhe drejtor katedre i fakultetit te Gjeologjisë, Neotektonikës dhe Paleontologjisë në Universitetin Aristote

"Në tërmetin e 26 nëntorit 2019 ndër viktimat ishte edhe Kryekomisar Bajram Hajdarmataj, i cili ndodhej në krye të detyrës në Kavales

Bashkimi Evropian do të ndihmojë autoritetet shqiptare të vlerësojnë ndërtesat e dëmtuara pas tërmetit ndërsa ka shpallur edhe konferencë

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se të gjitha akset rrugore kombëtare janë të kalueshme, ndërsa apelon drejtuesit e mjeteve të vogla të

Konferencë e përbashkët për shtyp mes Policisë dhe Prokurorisë nga Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës Lorenc Shehu, Prokuro

Drejtuesi qendror i Zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi u shpreh sot në një deklaratë

“Në orën 11:30 në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, drejtori i Drejtorisë Vendore Durrës Lorenc Shehu do të ketë konferencë për

Është zhvilluar në gjykatën e shkallës së parë në Vlorë seanca gjyqësore për komunikimin e masës së arrestit për Edlira Shehun.