“Venë dhe verë” në Golem, Klosi: Festat lokale promovojnë produktet shqiptare (VIDEO)

14/08/2019 - 16:31

"Venë dhe verë" - festa lokale në Golem mblodhi bashkë dhjetra kantina të zonës së Shqipërisë së mesme dhe qindra turistë të cilët degustuan shijen e verës shqiptare.

Të pranishëm në këtë festë ishin, Prefekti i Qarkut, Roland Nasto, kryebashkiakja e Durrësit, Valbona Sako, kryetari i bashkisë së Kavajës, Redjan Krali, ministri i Turizmit dhe i Mjedisit, Blendi Klosi, etj.

Klosi tha se të tilla aktivitete tregojnë se në Shqipëri mund të bëhet turizëm potencial, që prodhon ekonomi, para e punësim, por edhe oferta të ndryshme turistike. Ai apeloi tur operatorët që të shtojnë ofertën turistike duke përfshirë të gjitha festat lokale në paketat e tyre për turistët e huaj.

Kryebashkiakja e Durrësit theksoi se këto festa janë nisma që bëjnë ndryshimin vit pas viti në mënyrën sesi kemi zgjedhur të bëjmë turizëm në vendin tonë.

Ndërsa kryetari i Bashkisë së Kavajës u shpreh se kjo festë gjeneron pozitivitet te turistët ndaj do të mbështetet nga kjo bashki edhe në vitet e ardhshme.

“Venë dhe Verë Fest” e shndërroi pedonalen e Golemit në një hapësirë festive duke tërhequr turistët e shumtë që pushojnë në këtë zonë. Kantinat prezantuan produktet më të mira, të cilat u vlerësuan nga turistët e huaj, të surprizuar nga larmia e etiketave shqiptare dhe cilësia e verës së ofruar.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka njoftuar përmes një postimi në rrjete sociale lajmin e mirë, se që nga fillimi i vitit, në hartat

Bashkia e Durrësit, përmes një postimi në rrjete sociale, ka shprehur ngushëllimet për ndarjen para kohe nga jeta të punonjësit të saj, I

Një ditë pasi përcolli të atin për në banesën e fundit, Bora Ferri, vajza e artistit të mirënjohur Xhevdet Ferri ka vendosur të flasë me

Gjykata e Tiranës dha sot masën e sigurisë për të arrestuarit pas tërmetit në Tiranë.

Ndahet nga jeta pas një ataku kardiak, Ilirjan Tanko, drejtor i arkivës pranë bashkisë Durrës.

Një operacion policor për kapjen e një personi shumë të kërkuar, me rrezikshmëri të lartë shoqërore është zhvilluar gjatë natës në Vlorë.

Policia Rrugore ka ushtruar kontrolle gjatë natës së kaluar në disa akse.

Studentët shqiptarë do të kenë mundësinë që pushimet e verës, t`i shfrytëzojnë për punësim sezonal në Gjermani.

Mbi 16 ton ndihma humanitare të grumbulluara nga komuniteti shqiptar i Selanikut në Greqi janë nisur për në Shqipëri.