VIDEO/ Mbledhja e Këshillit Bashkiak Durrës, miratohen në unanimitet 9 pikat e rendit të ditës

30/06/2020 - 18:50

Miratohen në unanimitet të plotë 9 pikat e rendit të ditës së mbledhjes së Këshillit Bashkiak Durrës. Në mbledhjen e zhvilluar në ambientet e Qendrës Kulturore “Aleksandër Moisiu”, këshilltarët për herë të parë që nga fillimi i pandemisë u mblodhën në një sallë duke respektuar rigorozisht protokollin e sigurisë, në kuadër të masave te marra kundër Covid – 19.

Me votat e 39 anëtarëve të pranishëm u miratuan të gjitha pikat e rendit të ditës, ndër të cilat ndihma ekonomike për rreth 100 familje në nevojë, buxheti shtesë i bashkisë në shumën rreth 532 milionë lekë të ardhura nga viti i kaluar, akordimi i shumës rreth 1 milion lekë të reja për blerjen e dy tuneleve dezinfektuese që do të vendosen tek bashkia dhe qendra kulturore “Aleksandër Moisiu”, miratimi i listës me 35 familje që do të përfitojnë bonusin e qirasë pas shembjes së banesës së tyre në dy muajt e fundit etj.

Të gjitha vendimet e miratuara:

  • Miratimi i familjeve përfituese te ndihmës ekonomike nga fondi i kushtëzuar për bllok ndihmën ekonomike deri 6 % dhe fondi nga të ardhurat e bashkisë, për muajin qershor 2020
  • Miratimi i buxhetit shtesë të bashkisë Durrës për vitin 2020.
  • Miratim rezolute “mbi marrjen e masave të veçanta për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë të shkaktuar nga covid-19, pёr parandalimin e dhunёs me bazё gjinore”
  • Miratimi i programit të punës së këshillit të bashkisë Durrës për periudhën korrik 2020 – dhjetor 2020
  • Miratimi i pakësimit të të ardhurave të vitit 2020 të bashkisë Durrës në shumën 750,000 lekë dhe kthimi i kësaj shume organizatës jofitimprurëse “World Vision Albania”
  • Miratimi i përdorimit të fondit prej 1’050’000 lekë pa tvsh, për blerjen e dy tuneleve dezinfektues, të cilët do të vendosen në hyrjen kryesore te bashkisë Durrës dhe qendrës kulturore “Aleksandër Moisiu”
  • Informim i këshillit bashkiak mbi "raportin e monitorimit të zbatimit të buxhetit të bashkisë Durrës të vitit 2019".
  • Miratimi i kryerjes së shërbimit të pastrimit të njësisë administrative Sukth nga operatorët ekonomikë.
  • Miratimi i listës së familjeve përfituese të subvencionimit të qirasë të mbetura të pastreha si pasojë e shëmbjes së banesave të tyre në zbatim të vkb-së nr. 18 datë 23.04.2020, vkb-së nr.37 datë 14.05.2020, vkb-së nr.52 datë 25.06.2020 dhe vkb-së nr.54 datë 25.06.2020.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Inspektoratit Shëndetësor Shtetëror, Vjollca Braho, është e prekur me COVID-19.

Organizata Freedom House me qendër në Uashington tha se demokracia në Shqipëri pësoi rënie gjatë vitit 2019, duke materializuar shqetësim

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka zhvilluar sot një tjetër mbledhje të jashtëzakonshme me mjete të komunikimit elektronik ku ka miratuar kë

Teksa vendi ynë po përballet me shifra në rritje të rasteve me koronavirus, qeveria shqiptare vendosi sot përdorimin e maskës/barrierën m

Përmes një postimi në Facebook, aeroporti i Rinasit ka njoftuar se do të ndalohen fluturimet me Vjenën nga data 16 korrik deri më 31 korr

Në fillimin e pandemisë në vendin tonë, të gjeje maskë mbrojtëse, doreza apo dezinfektant nëpër farmaci ishte një fat i madh!

"DurrësLajm" po publikon më poshtë listën e 10 pallateve dhe 1 shtese anësore të cilat pritet të shemben për shkak të dëmtimeve nga tërme

Këshilli Bashkiak i Durrësit do të mbajë një mbledhje të jashtëzakonshme nëpërmjet mjeteve të komunikimit elektronik mesditën e kësaj të

Shënohen 4 viktima të tjera nga Covid-19 në vendin tonë duke e çuar numrin në total në 101.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.