VIDEO/ "Mendonim që s'do vinim në plazh këtë vit prej pandemisë", bregdeti i Durrësit vizitohet nga turistë të huaj

10/08/2020 - 16:52

Numri i pushuesve në bregdetin e Durrësit ka ardhur në rritje gjatë ditëve të para të muajit gusht.

Qytetarë nga Shqipëria, trevat shqipfolëse të rajonit si dhe të huaj kanë zgjedhur të çlodhen për disa ditë në zonën turistike të Durrësit.

Të kënaqur nga ajo çfarë gjejnë në qytetin bregdetar, ata ju rikujtojnë institucioneve përkatëse që t'iu kushtojnë më tepër vëmendje hapësirave publike pasi sipas tyre, ka raste ku abuzohet me to.

Ndikuar nga pasojat që la tërmeti por edhe për shkak të situatës së vështirë që ka krijuar prej muajsh pandemia e koronavirusit, edhe vetë pushuesit nuk e kishin menduar se këtë verë do të vinin në plazh.

“Kam ardhur me motrën edhe vajzat e motrës, jemi në një dhomë të katra. Mirë po kalojmë, uji (deti) është i pastër.”, shprehet një zonjë nga Kosova.

Për të huajt, Shqipëria është shumë e bukur, ndaj ata nuk hezitojnë ta vizitojnë atë edhe në kohë pandemie.

“Me shumë mundësi do të rri një jave”, thotë i riu që ka udhëtuar nga Neë York-u në vendin tonë.

Shumë prindër preferojnë Durrësin për të kaluar ditët e tyre të pushimeve pasi cektina e bregut të këtij qyteti bën që ata t’i lejojnë fëmijët pa frikë të lozin me dallgët. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkimi Evropian ka financuar 35,5 milionë euro për rindërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës.

Mbledhja e përbashkët mes qeverise se Shqipërise dhe Kosovës do të mbahet në Tiranë.

Bashkia e Shijakut është ndër të parat që vlerëson transparencën e punës së saj në raport me qytetarët. Për këtë ajo vë në dispozicion të

Tre javë pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit – kur Durrësi ishte ende një qytet ‘fantazmë’, kryeministri Edi Rama firmosi në emër t

Oficeri Hekuran Bregu është komanduar ditën e sotme në krye të Operacionit Forca e Ligjit.

Tarifa më të ulta për shërbimin funeral në Njësitë Administrative të bashkisë Durrës (ish-komunat).

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Infektimi i 5 mësuesve të gjimnazit “Sami Frashëri” në Përmet me Covid-19 ka çuar në mbylljen e shkollës.

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka reaguar reaguar pas infektimit me koronavirus të shefes së Departamentit të Epidemiologjisë

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj shoqëruar nga zv.drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Albert Dervishaj dhe Drejtori i Akademisë së Si