VIDEOLAJM/ Ujërat e zeza teksa derdhen direkt në det në Vollga

Postuar: 18/03/2018 - 17:19

Përmes një postimi në “Facebook”, kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako njoftoi të shtunën investimin që po realizohet në lagjen nr.1 të qytetit për të evituar derdhjen e ujërave të zeza në det.

Madje, kryetari i bashkisë po ndjek vetë nga afër të gjitha punimet që po realizohen për sistemimin e rrjetit të kanalizimeve.

Derdhja e ujërave të zeza në det në shëtitoren “Taulantia” është një fenomen mjaft i njohur për banorët e Durrësit. Era e rëndë i shoqëron qytetarët gjatë xhirore të tyre të zakonshme, ndërkohë që ndotja e detit përgjatë gjithë shëtitores konstatohet në çdo kohë.

Në redaksinë e “DurrësLajm” ka mbërritur një video e xhiruar nga një qytetar, pak ditë më parë.

Në pamjet filmike duket mjaft qartë sesi derdhen ujërat e zeza direkt në det, duke ndotur vijën bregdetare dhe një nga zonat më të frekuentuara nga qytetarët e Durrësit.

Nëse investimi i bashkisë do t’i japë fund njëherë e mirë këtij problemi, ky do të jetë një lajm mjaft i mirë, jo vetëm për durrsakët, por edhe për mijëra turistë, pushues dhe emigrantë që vijnë në Durrës gjatë sezonit veror.

POSTIMI I DAKOS:

Vazhdon puna e vështirë, por pa ndërprerje për sistemimin e rrjetit të kanalizimeve në lagjen nr. 1 të qytetit. Në sajë të këtij investimi madhor do të shmanget plotësisht derdhja e ujrave të zeza në det.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Numri i shtetasve të huaj qe vizituan Shqipërinë ka pësuar një rritje të fortë dyshifrore gjatë muajit gusht, çka premton për një shti

   Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar menjëherë pas denoncimit nga emisioni investigativ “Fiks Fare” se dy inspektorë të AKU-së ka

   Një video e publikuar sot në Fiks Fare tregoi me zë dhe figurë dy inspektorë të vetëprezantuar si punonjës të Autoritetit Kombëtar të

   Në Shqipëri, ambasada amerikane në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës për situatën e krijuar në Prokurorinë e Krimeve të Rë

   Punonjësit e ndërrmarrjes së Gjelbërimit në Durrës kanë tre ditë që po punojnë në këtë shesh.

I ftuar në emisionin “KAPITAL” në Vizion Plus, ndër të tjera gazetari Artan Hoxha shpreh shqetësim se përse opozit

Policia ka ushtruar kontrolle të befasishme në Laç dhe Lezhë, pasi dyshohet se në këto dy qytete fshihen anëtarë të bandës “Bajri”.

Një shekull pasi 2700 pasagjerë të anijes Austro-Hungareze "Linz" u mbytën në brigjet e Durrësit gjatë Luftës së dytë Botërore, janë përk

Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro inspektoi sot fillimin e punës për eleminimin e rrëshqitjes së ndodhur në segmentin q

Mbi 1 mijë ushtarakë shqiptarë dhe britanikë zbresin paraditen e sotme në sheshin “Nënë Tereza” në kuadër të stërvitjes më të madhe të vi