Vjen lajmi i mirë për Durrësin, mbi ‭13,6 milionë euro për asgjësimin e fushës së plehrave në ish-kënetë

21/10/2019 - 22:01

Më në fund, do të asgjësohet fusha e plehrave në ish-kënetën e Durrësit, vjen kështu lajmi i mirë për banorët e qytetit nr. 2 të Shqipërisë.

Agjencia Kombëtare e Ujësjellës Kanalizimeve dhe Infrastrukturës së Mbetjeve njofton se, me procedurë të hapur do të prokurojë mbylljen e vend-depozitimit ekzistues të mbetjeve të ngurta EKO-Park, Durrës.

Për këtë qëllim buxheti i shtetit ka vënë në dispozicion një fond prej mbi 1 miliard e 684 milionë lekësh (mbi ‭13 milionë e 600 mijë euro). Punimet do të zgjasin një vit e gjysmë pas nënshkrimit të kontratës me fituesin e tenderit të 19 nëntorit 2019. Por nënshkrimi mund të shtyhet deri në shkurt-mars 2020 pas procedurave të ankimimeve potenciale. Ky investim i rëndësishëm ka gjasa të përfundojë në gusht-shtator 2021.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një postimi në rrjete sociale, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka përsëritur për të disatën herë që nga nisja e punimeve për rikonstru

Deputetja e Durrësit, Edlira Hyseni ka shprehur në rrjete sociale gëzimin e saj për shifrën rekord që iu akordua Shqipërisë në Konferencë

Bashkia e Durrësit ka publikuar në faqen zyrtare 8 pyetje dhe 8 përgjigje, ku synohet të sqarohen të gjitha pikëpyetjet e qytetarëve lidh

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen foli së bashku me kryeministrin Edi Rama pas përfundimit të Konferencës së Donator

Dera e apartamentit të Rakip dhe Dile Rekës qëndron gjithmonë hapur.

200 pacientë të vegjël në ditë kërkojnë ndihmën e bluzave të bardha në urgjencën pediatrike në Durrës.

Pas lirimit të dy ish- anëtarëve të bandës së Durrësit, Endrit Dokles dhe Sardian Sulejmanit, ILD ka filluar inspektimet në disa gjykata

Konferenca e Donatorëve në Bruksel ka mbledhur një shumë marramendëse për procesin e rindërtimit në Shqipëri, duke i kaluar të gjitha pri

Gjatë mbajtjes së seancës së dytë të Konferencës së Donatorëve në Bruksel, sa i takon procesit të rindërtimit në Shqipëri u bë me dijeni

Franca ka vendosur t’i dhurojë Shqipërisë 100 milionë euro për procesin e rindërtimit, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019.