Vlahutin: Mos ikni nga vendi për azil, Shqipëria është pjesë e Europës

04/05/2018 - 13:15

Ambasadorja e Bashkimit Evropian, Romana Vlahutin bashkë me ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj ka marrë pjesë në Forumin e Sigurisë në qytetin e Lezhës.

Në këtë aktivitet, Vlahutin iu ka bërë thirrje qytetaëve të mos ikin nga vendi për të kërkuar azil pasi është humbje kohe dhe kosto për ta.

"Shqipëria nuk ka nevojë të shkojë në Europë, pasi ajo është në hartën e Evropës. Një thirrje nëse mendoni të gjeni ndonjë mënyrë tjetër për të lëvizur nga vendi mos e bëni përmes idesë që të kërkoni azil. Mos ikni nga vendi për azil. Azilkërkimi është për ata njerëz që kanë kaluar përndjekje të tmerrshme, si ata që kanë ikur nga Siria e Afganistani. Mos ju besoni atyre që ju japin ide të tilla për të punuar se është humbje kohe dhe kosto", – tha Vlahutin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej afro 6 vitesh, Jurgen Kurti ishte i fejuar me partneren e tij Enxhi Ekonomi, me të cilën kishte thurur edhe planet për martesë.

Presidenti Donald Trump ka tërhequr përfundimisht kandidaturën e Kathleen Ann Kavalec, si ambasadore e Shteteve të Bashkuara të Shqipëri.

Urdhri i një gjykate në New Delhi për ekstradimin e dy shtetasve indianë, Nitin Sandesara dhe Chetankumar Sandesara është maja e ajsbergu

Policia Bashkiake e Durrësit ka vijuar punën për lirimin e të tjera hapësirave publike në lagjet dhe kuartallet e qytetit.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar burgim të përjetshëm për Namik Velajn, i cili mbyti bashkëshorten e tij dy vite më parë.

Dervis Arapi, 33-vjeçari të cilit iu vra i ati nga vëllezërit Ekonomi në Durrës dy vjet më parë, ngjarje në të cilën u akuzua edhe Jurgen

Pas shpalljes në kërkim nga policia të Dervis Arapi, i cili dyshohet se është hakmarrë ndaj Jurgen Kurtit për vrasjen e të atit ndodhur n

Grupimi "Bicycle Durrës" ka paralajmëruar një protestë përpara Bashkisë Durrës mw 24 mars (të dielën), ku do të paraqiten publikisht kërk

11 nxënës janë helmuar pas një eksperimenti të bërë në shkollë. Ngjarja ka ndodhur në një shkollë në Bulqizë.