Vlahutin: Mos ikni nga vendi për azil, Shqipëria është pjesë e Europës

04/05/2018 - 13:15

Ambasadorja e Bashkimit Evropian, Romana Vlahutin bashkë me ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj ka marrë pjesë në Forumin e Sigurisë në qytetin e Lezhës.

Në këtë aktivitet, Vlahutin iu ka bërë thirrje qytetaëve të mos ikin nga vendi për të kërkuar azil pasi është humbje kohe dhe kosto për ta.

"Shqipëria nuk ka nevojë të shkojë në Europë, pasi ajo është në hartën e Evropës. Një thirrje nëse mendoni të gjeni ndonjë mënyrë tjetër për të lëvizur nga vendi mos e bëni përmes idesë që të kërkoni azil. Mos ikni nga vendi për azil. Azilkërkimi është për ata njerëz që kanë kaluar përndjekje të tmerrshme, si ata që kanë ikur nga Siria e Afganistani. Mos ju besoni atyre që ju japin ide të tilla për të punuar se është humbje kohe dhe kosto", – tha Vlahutin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

2700 aplikantë do t'i nënshtrohen sot konkursit për të qenë pjesë e Patrullës së Përgjithshme në Policinë e Shtetit.

Orët e para të ditës do të jenë me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë territorin e vendit.

Kryeministri Edi Rama deklaroi se pas datës 1 Janar 2019-të në Shqipëri do të mbyllen të gjitha pikat e basteve dhe kazinotë, por nuk tha

Nesër Gjykata e Krimeve të Rënda, pritet të vendosë për fatin e dosjes së çështjes së bujshme “Tahiri”, por ish-ministri i Brendshëm shfa

Ka shkuar disa kilometra radha e automjeteve mbrëmjen e sotme në aksin Durrës – Tiranë.

Opozita mesa duket ka bashkëpunëtorë edhe në radhët e Policisë së Shtetit .

OSHEE, në një njoftim për mediat, ka bërë më dije se nesër në Tiranë do të ketë ndërprerje në disa zona.

Edhe përgjatë javës së tretë të muajit tetor, sërish në vendin tonë do të mbizotërojnë temperatura të ngrohta, të cilat janë jonoramle pë

Duke përfituar nga temperaturat e larta jo të zakonshme për stinën e vjeshtës, qytetarë të shumtë iu drejtuan sot bregut të detit në Durr

Delegacioni i Bashkimit Europian ka një thirrje për sistemin e drejtësisë në Shqipëri.