Vodhi mbi 1 milion paund, gjykata jep vendimin e papritur për shqiptarin: Të paguajë 1 cent!

12/01/2021 - 20:53

Një shqiptar, hajdut në Britaninë e Madhe, duket se ka qenë shumë fat. Ai u urdhërua nga gjykata britanike që të paguajë si dëmshpërblim, për grabitjet që ka kryer, vetëm 1 cent.

Asdrit Kapaj u burgos në vitin 2019 me 14 vjet burg, pasi kishte arritur të vjedhë në më shumë se 200 shtëpi luksoze.

Mediat në Britani shkruajnë se shqiptari kishte hyrë në territorin britanik sikur ishte azilkërkues nga Kosova dhe gjatë veprimtarisë së tij kriminale 11-vjeçare, ai arriti të fitojë mbi 1 milionë paund.

Kapaj, 44 vjeç nga Vlora shkoi në Britani në vitin 1996. Ai gjithmonë kishte pretenduar në mënyrë të rreme se ishte azilkërkues nga Kosova. I quajtur “Wimbledon Prowler”, ai udhëtoi në Londër nga shtëpia e tij në Mançester për të kryer grabitje nga viti 2008.

Viktimat e tij të famshme përfshinin ish-sulmuesin e Arsenalit Nicolas Anelka, i cili thuhet se e ndoqi atë përtej një kopshti. Kampioni i tenisit Vimbledon Boris Becker ishte gjithashtu në shënjestër e tij.

Edhe pse Kapaj u kap më 2019 më në fund, asnjë nga pasuritë e vjedhura prej tij nuk u sekuestrua. David Spencer, nga Qendra për Parandalimin e Krimit, e quajti vendimin për kthim të 1 centi “qesharak” dhe një fyerje të madhe. Komuniteti u shpreh se rasti shpreh qartë faktin se krimi nuk dënohet sa duhet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Lartë ka kaluar për gjykim dosjen penale ndaj ish- ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të policisë së Vlorë

Ditën e sotme ka ndërruar jetë mësuesi dhe inxhinieri i njohur Bashkim Sefa.

Policia italiane ka zhvilluar një megaoperacion dhe ka vënë në pranga një grup shumë të madh personash si të përfshirë në grupin mafioz i

Gjykata Kushtetuese do të kalojë për shqyrtim kërkesën e drejtuar nga Presidenti Ilir Meta, në lidhje me paligjshmërinë e shembjes së Tea

Ambasada gjermane në Tiranë, me anë të një lajmërimi për mediat, bën me dije se nga data 24 janar 2021, të gjithë ata persona që duan të

Policia e Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë ndëshkuar me masë administrative 462 shtetas, pasi nuk zbatuan masat anticovid

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 3314 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 739 qytet

Sipas llogaritjeve të IGJEUM, përgjatë datave 23 deri më 26 janar priten reshje intensive, të cilat do të jenë më të përqendruara në veri

Prokuroria e Posaçme kundër krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka zgjatur me tre muaj pezullimin nga detyra të Artan Shkëmbit, zv.drej

Pfizer dhe BioNTech kanë rënë dakord për të furnizuar me vaksinën e tyre COVID-19 skemën e COVAX të bashkë-udhëhequr nga Organizata Botër