Von der Leyen: Nuk ka shenja pozitive për Tiranën dhe Shkupin

17/10/2019 - 18:48

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka folur në lidhje me negociatat me Tiranën e Shkupin, duke u shprehur se sinjalet janë negative.

Në Bruksel, ka nisur samiti i liderëve të BE-së, ku temë kryesore diskutimi janë Brexit, negociatat dhe lufta e nisur nga Turqia me kurdët. Leyen ka deklaruar se nuk ka shenja pozitive për një vendim për hapjen e negociatave gjatë mbledhjes së liderëve të BE-së, duke shuar kështu shpresat.

“Fatkeqësisht, nuk ka shenja pozitive për një vendim për fillimin e negociatave të pranimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore. Më vjen shumë keq sepse besoj me vendosmëri se të dy vendet kanë bërë përpjekje të mëdha për të ecur më afër standardeve evropiane dhe meritojnë një sinjal pozitiv,” theksoi Von der Leyen.

Nga ana tjetër, Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli është takuar me liderë të ndryshëm të Bashkimit Europian dhe të shteteve anëtarë gjatë Këshillit Europian, me të cilët ka diskutuar edhe për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Sassoli theksoi se kërkoi nga liderët që të mbajnë premtimet dhe të çelin negociatat për të dyja vendet. Ndjekim fjalën e tij.

“Kemi folur për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, që janë dy vende që kanë kërkuar çeljen e negociatave. E dimë që ka qëndrime të ndryshme për këtë, por qëndrimi ynë është që t’u japin dritën e gjelbër. Ne mendojmë se nëse Bashkimi Europian kërkon sakrifica dhe ndryshime, dhe nëse ato sakrifica dhe ndryshime implementohen, ne duhet të mbajmë fjalën e dhënë dhe premtimet”, u shpreh ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, deri në orët e mesditës vendi ynë këtë të shtunë do të jetë me vranësira të shpeshta, të cilat do të sjellin reshje shiu.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se mbrëmjen e sotme ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një paciente 85-vjeçare nga Tirana, e konf

Komisioni i Venecias duket se i ka dhënë një “shuplakë” tjetër mazhorancës, pasi i dha të drejtë Metës për emërimet në KED.

Gjykata e Posaçme e Apelimit ka hequr masën e pezullimit për gjyqtarin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci duke i dhënë të drejt

Një ditë pas shembjes së pallatit 6-katësh në lagjen nr.11, bulevardi "Dyrrah" tashmë është i lirë për qytetarët e Durrësit.

Pas 10 ditësh, banorët e kompleksit "Jedas" në Durrës janë rikthyer protestës para bashkisë së qytetit mëngjesin e sotëm.

Një granatë e paplasur është gjetur afër Drejtorisë së Policisë Tiranë teksa punonjësit e UKT po gërmonin për një kanal.

Paga e luftës ka mbledhur pranë drejtorisë së Tatim Taksave mesditën e sotme reth 100 punonjëse të fasonerisë "The Star" në Durrës.

Kolapsi mjedisor që ka përfshirë Durrësin në prag të sezonit turistik me çështjen e mbetjeve urbane, shqetëson jo pak banorët e këtij qyt

"Më shumë se 40 mijë receta me rimbursim kanë marrë falas pacientët kronikë në këto muaj të epidemisë së COVID19 në vendin tonë, krah