Zaganjori urdhër për zhbllokimin e ngërçit në Gjykatën e Lartë

19/07/2018 - 16:49

Kryetari i Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori, ka nxjerrë një urdhër për gjyqtarët e shkarkuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Urdhri është firmosur nga Zaganjori me qëllim zhbllokimin e ngërçit të krijuar në gjykatë si pasojë e shkarkimit të gjyqtarëve nga Komisioni i Vettingut.

Zaganjori urdhëron që gjyqtarët e shkarkuar të mos marrin pjesë në shqyrtimin dhe gjykimin e çështjeve në dhomë këshillimi deri në një vendim përfundimtar nga Kolegji i Apelimit. Ndërsa çështjet me afat gjykimi të menjëhershëm, në të cilat gjyqtari i shkarkuar është caktuar relator, duhet të rihidhen në short. Përsa i përket dosjeve ku gjyqtari i shkarkuar është pjesë e trupit gjykues do të gjykohen nga gjyqtarë të gatshëm.

Gjykata e Lartë aktualisht ka vetëm 7 nga 19 gjyqtarë që duhet të ketë, ndërsa në ditët e fundit janë shkarkuar 3, Tom Ndreca, Zeneli dhe Thanza. Nesër para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit do të dalë vetë kryetari i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori. Gjykata e Lartë po shkon drejt rrugës së Kushtetueses, e cila prej disa muajsh është e bllokuar, pasi u shkri nga Komisioni i Vettingut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anijet e flotës së peshkimit në Durrës po mbyten një e pas një, dhe armatorët durrsakë prej vitesh i janë druajtur këtij problemi.

Franco Frattini, ish ministri italian i Punëve të Jashtme të Italisë, e kishte vizituar Tiranën për herë të fundit në vitin 2013.

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka uruar homologun e tij në Maqedoni për votimin e ndryshimin të emrit, një ditë më parë në parlament. 

Mbrëmjen e kaluar, persona ende të paidentifikuar, kanë hedhur dhe djegur mbeturina në zonën e Shkozetit, pranë kolegjit privat.

Sipas MeteoAlb, gjatë ditës së sotme parashikohen alternime kthjellimesh dhe vranësirash të lehta të cilat mbeten dominante deri në mesdi

Edhe përgjatë fundjavës moti do të vijojë të jetë i ngrohtë në vendin tonë.

Ndërhyrjet në infrastrukturë që po realizohen prej disa muajsh në rrugën “Egnatia” në Durrës ia kanë bërë jetën ‘malore’ drejtuesve të mj

Burrat në Durrës janë dhunuesit më të mëdhenj ndaj grave në rang republike. Shkaqet janë komplekse.

34 persona janë nën hetim nga Prokuroria e Krimeve të Rënda si të dyshuar se financojnë terrorizmin.

6.9 milion turistë kanë hyrë këtë sezon veror në Shqipëri ose 19 %  më shumë se në vitin paraardhës.