Zamir Mehja: Lidhja ime me portin e Durrësit është shpirtërore më shumë se profesionale

11/06/2021 - 19:46

Zamir Mehja, bir i një punonjësi të hershëm portual, nuk i ka mbushur ende të 50-at, por në portin e Durrësit e konsiderojnë si një nga elektrovinçierët më të vjetër.

Në 1988 ai ishte vetëm 16 vjeç, kur filloi punën në skuadrat e ngarkim-shkarkimit në portin më të madh të vendit, ndërsa 5 vjet më vonë fitoi patentën e drejtimit të e/vinçit.

Tashmë që ka një përvojë gati 30-vjecare, ai mban mend mjetin e parë që ka drejtuar atë me nr 34, e më pas e/vinçat nr 27, 29 , 13, 19 etj.

"Ngarkim-shkarkimi i disa anijeve të mëdha, që mund të qëndronin vetëm në radën portuale, ka qenë një mision i vështirë" – kujton Zamir Mehja, duke shtuar se bashkë me kolegët Zef Frroku, Kujtim Xhafa, Arjan Bleta, Dolor Goga, etj., ata punuan me ndihmën e vinçave të bordit dhe përpunuan 10 anije të tonazheve të mëdha.

Mbiemri Mehja nuk është i panjohur në kalatat e portit.

Mustafai, babai i Zamirit ka ushtruar të njejtën detyrë si elektrovinçier për 37 vjet.

“Unë jam rritur me erën e detit dhe të mallrave, që kur isha 5-6 vjeç dhe kur gjumi më zinte në kabinën e babait, mbi e/vinç“ – kujton Zamiri, i cili tashmë ka familjen e tij të vogël, me dy vajzat që kanë përfunduar ciklin e studimeve të larta dhe të mesme, si dhe djali i vogël 13-vjeçar, i cili kush e di, në të ardhmen mund të bëhet elektrovinçier, si i ati.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia ka shtyrë masat deri më datë 21 qershor për kufirin me Shqipërinë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2,916 testime për persona të

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës