Zëdhënësja e KE-së komenton votimin e Holandës për Shqipërinë

13/06/2019 - 17:29

Një ditë pas votimit në Parlamentin e Holandës, i cili u shpreh kundër hapjes së negociatave me vendin tonë, Komisioni Europian vijon t’i qëndrojë me bindje rekomandimit për çeljen e bisedimeve me Shqipërinë. Zëdhënsja e KE-së, Maja Kocijancic, është shprehur se qëndrimi i Presidentit Juncker, ishte i prerë edhe për rastin e Shqipërisë, dhe se kjo u tha qartë në konferencën me Kryeministrin Edi Rama: “Raporti tregon se të dyja, si Shqipëria ashtu edhe Maqedonia e Veriut kanë treguar një vendosmëri të fortë për të avancuar në rrugën drejt BE-së. Ata kanë arritur rezultate të prekshme dhe të qëndrueshme. 

Bazuar në këtë, Komisioni ka rekomanduar që Këshilli të hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe tani i takon pikërisht Këshillit që të përcaktojë hapat e mëtejshëm. Do doja t’ju kujtoja gjitahshtu se cfarë tha Presidenti Junker kur takoi KM e Shqipërisë, pak ditë më parë, kur ishte ekstremisht i qartë se cfarë ai dhe Komisioni mendojnë.”

Kocijancic nuk ka komentuar në mënyrë të drejtëpërdrejtë qëndrimin e Holandës. Gjithsesi, ajo theksoi se Shqipëria ka ende shumë punë për të bërë në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Sipas saj, ky është një vendosmëri që është shprehur nga të gjithë vendet e rajonit dhe në këtë aspekt duhet rezultate më pozitive.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një numër i madh pallatesh që patën dëme në qytetin e Durrësit ishin të një ish deputeti tjetër.

Kryetari në detyrë i bashkisë së Durrësit, Zhulien Varfaj, është takuar sot me ndërtuesit e Durrësit.

Kryebashkiaku i përkohshëm i Durrësit, Zhulien Varfaj është takuar sot me ndërtuesit e Durrësit.

Janë riatdhesuar 173 azilantë shqiptarë që po qëndronin në mënyrë të paligjshme në Francë dhe në zonën Schengen.

Rritet numri i familjeve të dëmtuara nga tërmeti në Durrës që do të përfitojnë bonus qiraje.

Paketa anti-shpfije e qeverisë e cila ndodhet në parlament për miratim ka nxitur një valë të re reagimesh kundërshtuese nga shoqatat e ga

Ditën e sotme, Presidenti Ilir Meta ngjiti shkallët e prokurorisë së Tiranës me ftesë për të dëshmuar pas dorëzimit, të padisë për shpërd

Prej disa ditësh, ekspertët izraelitë janë duke inspektuar pallate dhe godina të dëmtuara në zonat e prekura nga tërmeti më 26 nëntor.

Prej disa muajsh ish-drejtori i ISKK Agron Tufa kanosej nga ithtarët e regjimit të vjetër. Ai ka kërkuar azil politik në Zvicër.

E ndërtuar vetëm 4 vite më parë, shkolla 9-vjeçare "Neim Babameto" në Durrës, me mbi 900 nxënës, është shembur sot nga fadromat e IKMT-së