Zgjedhja e anëtarëve të KLP, prokurorët votojnë për dy vendet bosh

28/01/2021 - 13:11

Prokurorët do të votojnë ditën e sotme për të zgjedhur dy anëtarë të KLP për vendet që kanë mbetur bosh që prej marsit.

Asambleja e përgjithshme u thirr nga prokurori i përgjithshëm Olsian Çela dhe për shkak të masave anticovid votimi do kryhet online.

Kandidatët nuk kanë mbajtur fjalim por e kanë zhvilluar online. Deri tani votimet janë kryer nga Dibra, Pogradeci, Gjirokastra, ndërsa prokuroritë që do të votojnë të fundit janë ato të SPAK në Tiranë si dhe në Prokurorinë e Përgjithshme.

Në total, janë regjistruar 273 prokurorë që prej mëngjesit të sotëm për të kryer votimet. Ndërsa në garë për dy vendet vakante janë pesë kandidatë. Ndonëse është një garë e ashpër, Moisi Duda do e ketë më të lehtë për të zënë vend si prokuror në Prokurorinë e Apelit të Durrësit pasi nuk ka konkurentë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndëshkohen me masë administrative 1672 shtetas që u konstatuan pa maskat mbrojtëse, gjatë 48 orëve të fundit.

Komisioni Europian i ka kërkuar sqarime qeverisë shqiptare pas marrëveshjes me kompaninë “Emaar” nga Emiratet e Bashkuara Arabe për dhëni

Detaje të reja zbardhen në lidhje me ndarjen e parakoshme nga jeta të 27-vjepares Ariola Sakollari për shkak të Covid-19. 

Proçedohen penalisht 10 shtetas në Kukës për aktivitete të paligjshme.

Këshilli i Lartë Gjyqësor pritet të japë sot vendimin për kërkesën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë lidhur me shkarkimin nga detyra t

Ky është momenti i aksidentit të çuditshëm në Durrës, i cili ndodhi paraditen e djeshme në lagjen nr.11 të qytetit bregdetar.

Pas vendimit të mjekut Tritan Kalo për t’u larguar nga Komiteti i Ekspertëve ka reaguar doktori Erion Dasho.

Mjeku i njohur infeksionit, Tritan Kalo ka njoftuar përmes një postimi në rrjete sociale se është larguar nga Komiteti Teknik i Ekspertëv

Orët e para të ditës së sotme do të dominohen nga kthjellimet në të gjithë Shqipërinë sipas MeteoAlb.

Brenda muajit maj pritet të përfundojë ndërtimi i rrjetit rrugor dhe infrastrukturës urbane në Spitallë, ku do të ndërtohet lagjja e re p