Zgjedhjet e 30 qershorit/ Prefekti Nasto paralajmëron drejtorët e institucioneve në Durrës (VIDEO)

01/02/2019 - 16:13

Konkluzioni për sezonin turistik 2018 në qarkun e Durrësit, është se vera që lam pas ishte më e qetë, e pastër, e sigurtë, fitimprurëse dhe e suksesshme sipas prefektit Roland Nasto. Gjatë analizës vjetore, Nasto renditi edhe prioritetet e insititucionit që drejton, përgjatë vitit 2019.

Duke qenë se këtë vit do të mbahen zgjedhjet për bashkitë e vendit, prioritet për prefekturën mbetet organizimi i zgjedhjeve të lira dhe transparente në bazë të ligjit tha ndër të tjera Nasto.

"Nisur nga nesër ne do të zbatojmë vetëm ligjin", tha prefekti i cili lëshoi dhe një ultimatum për drejtuesit e institucioneve në Durrës në rast se do të kapen në shkelje, do të shkarkohen nga detyra.

Drejtoresha e përgjithshme e prefekturave, Alma Mele, e pranishme në mbledhje, kërkoi bashkëpunim ndërmjet institucioneve në Durrës, ndërsa kërkoi prej tyre më shumë përghjegjësi për sfidën e këtij viti.

"Në këtë vit ne kemi një sfidë tjetër, përpos sfidave që i kemi të përditshme, jemi vit zgjedhor. Unë do të ju lutesha të jeni të kujdesshëm duke filluar që nga vetja në radhë të parë, në përmbushjen e detyrimeve që rrjedhin nga Kodi Zgjedhor dhe aktet ligjore të tjera," tha ndër të tjera drejtoresha Mele.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botë

Aeroporti i Vlorës mund të merret me koncension për 35 vite nga ndërmarrja e Aeroportit të Pulias në Itali.

Që nga fillimi i këtij viti, numri i jahteve që kanë vizituar Durrësin ka arritur në 378, thuajse i njejti numër me atë të jahteve që mbë

Pak orë pasi Partia Demokratike publikoi dokumentet, të cilat pretendon se provojnë arrestimin e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Mark Ba

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për prokurorin Bujar Hoti.

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto e nisi ditën sot me vizitat e urimit për një fillim të mbarë e sa më të frytshëm në rrugën e dijes

Në disa zona të Durrësit dhe Shijakut do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike të mërkurën më datë 18 shtator.

Zbardhen emrat e dy kandidatëve që do të zëvendësojnë vendin e lënë bosh nga Gentian Osmani në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sot ka nisur viti i ri shkollor për sezonin 2019-2020, ndërsa nxënësit e emocionuar, shoqëruar nga prindërit e tyre, i janë drejtuar inst