Zgjedhjet e 30 qershorit/ Prefekti Nasto paralajmëron drejtorët e institucioneve në Durrës (VIDEO)

01/02/2019 - 16:13

Konkluzioni për sezonin turistik 2018 në qarkun e Durrësit, është se vera që lam pas ishte më e qetë, e pastër, e sigurtë, fitimprurëse dhe e suksesshme sipas prefektit Roland Nasto. Gjatë analizës vjetore, Nasto renditi edhe prioritetet e insititucionit që drejton, përgjatë vitit 2019.

Duke qenë se këtë vit do të mbahen zgjedhjet për bashkitë e vendit, prioritet për prefekturën mbetet organizimi i zgjedhjeve të lira dhe transparente në bazë të ligjit tha ndër të tjera Nasto.

"Nisur nga nesër ne do të zbatojmë vetëm ligjin", tha prefekti i cili lëshoi dhe një ultimatum për drejtuesit e institucioneve në Durrës në rast se do të kapen në shkelje, do të shkarkohen nga detyra.

Drejtoresha e përgjithshme e prefekturave, Alma Mele, e pranishme në mbledhje, kërkoi bashkëpunim ndërmjet institucioneve në Durrës, ndërsa kërkoi prej tyre më shumë përghjegjësi për sfidën e këtij viti.

"Në këtë vit ne kemi një sfidë tjetër, përpos sfidave që i kemi të përditshme, jemi vit zgjedhor. Unë do të ju lutesha të jeni të kujdesshëm duke filluar që nga vetja në radhë të parë, në përmbushjen e detyrimeve që rrjedhin nga Kodi Zgjedhor dhe aktet ligjore të tjera," tha ndër të tjera drejtoresha Mele.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Ekonomisë së Financave, Anila Denaj ka ftuar të gjithë qytetarët që të aplikojnë për pagesën e papunësisë në kohën e COVID-19

Gjykata e Posaçme Apelit ka caktuar datën 9 prill për seancën e ish- ministrit të brendshëm Saimir Tahiri.

Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja

Veliera luksoze “Maltese Falcon” është ankoruar mëngjesin e sotëm në kalatën nr.5 të portit të Durrësit. 

Edhe pse jemi në gjendje lufte për shkak të koronavirusit, duket sikur durrsakët ecin me parimin se “rregullat janë bërë për t’u thyer”!

Presidenti i PE, David Sassoli i është drejtuar me një letër kryeparlamentarit shqiptar Gramoz Ruçi dhe homologëve të tij të Ballkanit Pe

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka njoftuar se pas mbërritjes së pesë respiratorëve të rinj në spitalin COVID 2 "Shefqet Ndr

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka falenderuar gjithë policët për angazhimin e tyre në luftën kundër koronaviru

Ambasada e SHBA në Tiranë flet sërish për Reformën në Drejtësi, teksa ndalet te viktimat e krimit.

Policia e Durrësit vijon kontrollet në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave