Zhvillohet dita e vrapimit në Durrës, cilët janë nxënësit fitues (VIDEO)

18/10/2018 - 17:17

Qendra Kulturore e Fëmijëve në bashkëpunim me DAR Durrës kanë organizuar paraditen e së enjtes një kros masiv, me pjesëmarrjen e 28 shkollave 9-vjeçare. Nxënësit pjesëmarrës ishin të ndarë në dy kategori vajza dhe djem dhe i përkisnin klasave të 8 dhe 9. Sipas mësuesit të edukimit fizik, Adrian Dedja, kjo është vetëm veprimtaria e parë, që ka në fokus aktivitetin fizik.

Qëllimi i këtij aktiviteti është i lidhur ngushtë me vazhdimësinë. Kjo është një nga format për të zbuluar elemente të rinj të talentuar , duke plotësuar edhe vakumin, që është krijuar në shkollën e mesme të fiskulturës, për këtë disiplinë.

Në vendin e parë për vajza u shpall fituese Kesjana Kallbaçi, nxënëse e Shkollës së Re, ndërsa vendi i parë për djemtë i takoi nxënësit të shkollës “Naim Babameto”, Xhoed Lamçellari. Mesazhi i këtij aktiviteti vlen edhe si një këshillë për të gjithë.

Nxënësit fitues u vlerësuan me medalje dhe fletë nderi. Aktivitete të tilla, që synojnë të drejtojnë të rinjtë drejt sportit do të jenë të shtrira përgjatë gjithë vitit mësimor.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga Durrësi, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural nisi sot fushatën për skemat mbështetëse nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zh

Teksa pret radhën për të marrë mandatin e tij si deputet, duket se gjërat s’kanë ecur edhe aq mirë në jetën e tij private.

Komisioneri i BE, Johannes Hahn, në një intervistë ekskluzive për DW thotë se kuadri ligjor për të drejtat e pronës në Shqipëri ka dobësi

Ujësjellës Kanalizime Durrës nisi investimin për rikonstruksionin e rrjetit të ri të ujësjellësit nga Mulliri i Bullgarit deri në hyrje t

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Korçës, Dhorina Theodhori.

Olsian Çela është kandidatura e parë që regjistrohet për garën e hapur nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për pozicionin e Prokurorit të

Shkrimtarja e njohur, Flutura Açka ka komentuar situatën politike dhe vendimin e Holandës për të rikthyer regjimin e vizave për Shqipërin

Përpjekjet e Tiranës për të avancuar çështjen e "Shqipërisë së Madhe" po komplikojnë dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit.

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të prishë mesditën e sotme me shpërthim të kontrolluar një objekt pesë katësh në qytet

Orët e para të ditës janë dominuar nga alternime kthjellimesh dhe vranësira të lehta në të gjithë vendin.